Kategorie: Wszystkie | ...Stosiki | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | Ć
RSS
niedziela, 13 marca 2011
Dziennik

Anne Frank

Wydawnictwo Znak

"Dziennik Anne Frank to jedna z najważniejszych książek XX wieku.

„Wbrew wszystkiemu sądzę, że ludzie w głębi serca są naprawdę dobrzy. Nie potrafię budować swego życia w oparciu o chaos, cierpienie i śmierć. Obserwuję, jak świat powoli staje się dziki, czuję nadciągającą burzę. Czuję cierpienie milionów. Mimo to, gdy spojrzę na niebo, podświadomie czuję, że te okrucieństwa się skończą i na ziemię powrócą spokój i ukojenie”.

Anne Frank - trzynastoletnia żydowska dziewczynka, ukrywająca się z rodzicami i znajomymi w czasie II wojny światowej w centrum Amsterdamu, prowadziła dziennik. Jej zapiski - mające formę listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty - przekazują nam obraz ponad dwóch lat wypełnionego strachem życia w zamknięciu. Ostatni wpis powstał 1 sierpnia 1944 roku - na trzy dni przed aresztowaniem i przewiezieniem do obozu koncentracyjnego wszystkich mieszkańców kryjówki.

Dziennik Anne Frank jest poruszającym świadectwem, które od lat przemawia do nowych pokoleń czytelników na całym świecie".

Dziennik

10:53, anjaak_net , F
Link Komentarze (1) »
sobota, 26 czerwca 2010
Emma i ja

Elizabeth Flock

Wydawnictwo Mira - Warszawa 2006

Liczba stron: 384

Opis: "Nie da się zapomnieć świata widzianego oczami tej małej dziewczynki... Ośmioletnia Carrie Parker jest podobna do innych dziewczynek w jej wieku. Chodzi do szkoły, lubi się bawić, lubi też sobie pomarzyć o dalekich podróżach. Jednak nawet bogata wyobraŹnia nie pozwala jej uciec od bezwzględnych realiów dnia codziennego. Niegdyś w jej domu panowały miłość, radość i spokój to wszystko się zmieniło po tragicznej śmierci ojca. Rządy objął teraz agresywny ojczym, z lubością pastwiący się nad rodziną. Carrie pragnie uchronić przed atakami Richarda młodszą siostrę, złotowłosą, łagodną Emmę. Wie, że na pomoc matki nie ma co liczyć. Dziewczynki łączy wspólny smutny los i nienawiść do ojczyma. Udręczone do granic wytrzymałości, nieświadomie prowokują serię wydarzeń, które prowadzą do nieuchronnej tragedii...
"Emma i ja" to jedna z tych książek, których się nie zapomina. Inna. Wzrusząjąca. Niezwykle przejmująca. I prawdziwa. Nikogo nie pozostawia obojętnym. To pasjonująca powieść obyczajowa dla czytelników, którzy nie boją się trudnych tematów w literaturze oraz cenią książki niebłahe, poruszające sprawy istotne: problem miłości i akceptacji w rodzinie, przyjaźni i samotności, egoizmu i okrucieństwa.
Elizabeth Flock pracowała jako dziennikarka w czasopismach "Vanity Fair", "Time" i "People", a potem w różnych stacjach telewizyjnych. "Emma i ja" jest jej drugą książką, która wiele tygodni utrzymywała się na czołowych miejscach listy bestsellerów "New York Timesa". Autorka mieszka w Chicago wraz z mężem i dwiema pasierbicami. Obserwacja ich zabaw - jak mówi w wywiadach - dostarczyła jej sporo materiału do książki." (Merlin.pl)

Bardzo smutna i wzruszająca historia. A jednocześnie pełna nadziei i wiary w człowieka. Opowieść o samotności dziecka w świecie dorosłych.

Dla mnie: 10/10

Emma i ja

Tagi: obyczajowa
22:39, anjaak_net , F
Link Komentarze (2) »
środa, 31 marca 2010
Mój cień

Christine Falkenland

Fundacja Szwedzka - Wrocław 2004

Ilość stron: 120

Opis: "Rachela, mając piętnaście lat, spadła z drzewa. Na ile ten wypadek i będące jego następstwem kalectwo zdeterminowały jej życie? Czy gdyby nie kulała, dokonałaby w życiu innych wyborów? Czy wyszłaby za Georga, dużo starszego od siebie wdowca, wychowującego samotnie córkę? Po czyjej stronie leży wina, że w jej nowym domu brak miłości, fundamentu życia?" (Merlin.pl)

Historia życia nieszczęśliwej, niekochanej, samotnej i kalekiej kobiety. Bohaterka nienawidzi ludzi i świata, jest okrutna dla innych, ale czy kalectwo ją usprawiedliwia?

Dla mnie:  7/10

Mój cień

Tagi: szwedzka
09:14, anjaak_net , F
Link Komentarze (1) »
piątek, 04 września 2009
Chuda

Judith Fathallah

Wydawnictwo Znak - Kraków 2007

Liczba stron: 240

Opis: "Wstrząsająca powieść o anoreksji napisana przez nastolatkę. Siłę tej książki stanowi dramatyczne świadectwo autorki, która zachorowała na anoreksję w wieku 13 lat. Jej zmagania z chorobą trwały trzy lata, dziewczyna znalazła się na oddziale psychiatrycznym, przeszła swoje piekło. Przeszła je nie na darmo, udało jej się pokonać chorobę. Dziś, w pełni wyleczona, studiuje literaturę w Cambridge i pracuje nad drugą powieścią. Chuda to lektura, którą można również polecić rodzicom nastolatków - świetnie napisana, mocna i jednocześnie optymistyczna. Z anoreksji można wyjść.

Judith Fathallah ma 19 lat i pochodzi z Cardiff. Jest w połowie Walijką, w połowie Irakijką i całe życie spędziła w Walii. Gdy miała 8 lat, zginął tragicznie jej ojciec, który był irakijskim inżynierem. Dla Judith był to ogromny cios. Gdy miała 13 lat, była dosyć pulchna i w wakacje postanowiła definitywnie się odchudzić. Kilka miesięcy później zdiagnozowano u niej anorexię nervosę i została skierowana na dziecięcy oddział psychiatryczny". (Wyd. Znak)

Wstrząsająca.

"Gimnastyka stała się moją religią. Ćwiczyłam pięć razy dziennie. Wymyśliłam sobie to pięć razy, bo nikt mi nie powiedział, jak często powinnam ćwiczyć. Pięć razy wydawało się wystarczająco często, a z pewnością nie nazbyt rzadko. W pewnym kwestiach musiałam mieć pewność. Problem w tym, że obsesja nigdy nie daje pewności. Bo najczęściej myślałam, że połowę ćwiczeń wykonałam niedokładnie, a więc się nie liczą - i musiałam je robić jeszcze raz. A potem jeszcze raz. Zaczęłam wstawać wcześniej, bo z powodu porannej gimnastyki spóźniałam się do szkoły". (s. 31)

"Anoreksja to lęk, poczucie winy, obsesja i pęd do perfekcji. To poszukiwanie straconego dzieciństwa i niewinności. Czynnikami spustowymi nie są kolorowe magazyny, tylko rozwody, rozbite rodziny i poczucie utraty. Większość nastolaków się odchudza, ale szaleństwo anoresji to zupełnie inna śpiewka". (s. 49)

Dla mnie: 8/10

Chuda

niedziela, 26 lipca 2009
Elisabeth i Katarina

Marianne Fredriksson

Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media Libros - Warszawa 2002

Seria "Historie ludzkie"

Liczba stron: 190

Opis: "To poruszająca opowieść o powtarzalności losów matki i córki, o niemożliwości wyrwania się z zaklętego kręgu uczuć i kompleksów, o nadziei i odwadze.

Kiedy Katarina zwierza się koleżance, że dla niej miłość to tylko seks, przyjaciółka odpowiada, że bardzo jej współczuje. Bolesny sens tych słów dotrze do Katariny, kiedy zajdzie w ciążę i postanowi urodzić dziecko. Ta decyzja całkowicie zmienia jej życie. Katarina przełamuje barierę milczenia, jaka przez wiele lat dzieliła ją od matki. Nareszcie może się uporać z tragicznymi wspomnieniami dzieciństwa. I mocno wierzy, że ona też pozna smak prawdziwej miłości.

Marianne Fredriksson, ur. w Goteborgu w 1927 roku, jest autorką wielu powieści, z których największą popularność zyskała saga "Anna, Hanna i Johanna" (Świat Książki 1999), przetłumaczona na 36 języków". (BiblioNetka)

Początek mnie zaciekawił, a potem było już tak sobie. Duży plus za poruszony temat. Ogólnie książka godna polecenia.

Dla mnie: 7/10

 

Elisabeth i Katarina

20:32, anjaak_net , F
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 maja 2009
Droga do nieba

Erika Fischer

Wydawnictwo Czarne - Wołowiec 2009

Ilość stron: 238 

Dla mnie: 7/10

Droga do nieba
15:43, anjaak_net , F
Link Dodaj komentarz »
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Aktualnie czytam:
Przeczytane
W sieci:
Zaułek książkowy:
Książki i Komiksy
program do Allegro eBay