Kategorie: Wszystkie | ...Stosiki | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | Ć
RSS
sobota, 20 sierpnia 2011
Amerykańskie smutki

Siri Hustvedt

Rebis - Salamandra - Poznań 2011

348 stron

Opis: "Psychiatra Erik Davidsen i jego siostra Inga znajdują w papierach zmarłego ojca intrygującą notatkę nieznanej kobiety; zapewne ojciec miał coś wspólnego z tajemniczym zgonem.

Podążają  tropem tej  zagadkowej notatki z Nowego Jorku do Minnesoty i z powrotem. Pogrążeni w żałobie, muszą stawić czoło innym jeszcze wyzwaniom. Wyobraźnię Erika groźnie zawłaszczają zarówno nowe lokatorki jego domu, jak i bezbronni emocjonalnie pacjenci. Inga zaś musi się zmierzyć z dziennikarską hieną, wietrzącą wokół jej zmarłego męża - powieściopisarza. Wyjaśnianie kolejnych tajemnic uświadamia Erikowi, jak ubogie dzieciństwo, Wielki Kryzys oraz wojna ukształtowały więź ojca dziećmi. Z kolei Inga musi spojrzeć innej prawdzie w oczy: jej córka nie jest jedynym dzieckiem nieżyjącego męża.

W tej powieści o rodzicach i dzieciach, pamięci i chorobie, o skrywanych smutkach, o upiorach nawiedzających imigrantów, Siri Hustvedt przedkłada niezwykłą i zagadkową mozaikę motywów, odzwierciedlając w ten sposób fragmentaryczność naszej tożsamości" (Empik.com)

Trochę pokręcona książka. Zapowiadała się ciekawie, a potem było już tak sobie. Moja ocena 6/10.

Amerykańskie smutki

18:28, anjaak_net , H
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 stycznia 2011
Pięć ćwiartek pomarańczy

Joanne Harris

Prószyński i S-ka - Warszawa 2003

339 stron

Opis: "Pięć ćwiartek pomarańczy to przejmująca opowieść o tragedii, jaka się rozegrała w czasie okupacji w małej wiosce nad Loarą, o tajemnicy i niezwykłym związku łączącym matkę i córkę; to historia dziewczynki, która - odtrącona przez matkę - przelewa swe gwałtowne uczucia na niemieckiego żołnierza.

Z perspektywy czasu Framboise inaczej postrzega wydarzenia, które sprawiły, że niegdyś opuściła rodzinną wieś, a dziennik matki odkrywa przed nia świat niezwykłych przeżyć. Zakochany we Framboise mężczyzna, który mimo lat rozłąki nigdy o niej nie zapomniał, przekonuje ją, że również ponure lata wojny miały w sobie piękno i czułość." (wyd.)

Cudowne klimaty Francji, zapachy lawendy, owoców i pysznego jedzenia. Akcja dzieje się w czasie wojny, ale i tak klimat jest niesamowity.

Dla mnie: 9/10

Pięć ćwiartek

niedziela, 16 stycznia 2011
Juliet, naga

Nick Hornby

Nowa Proza  - Warszawa 2010

336 ston

Opis: "Kolejna powieść międzynarodowej sławy pisarza, autora m.in. Był sobie chłopiec , na podstawie której powstał film z Hugh Grantem, nominowany do Oscara. Laureat prestiżowych nagród, m.in. the Writers' Writer Award przyznanej przez Germaine Greer, Zadie Smith and Doris na Orange Word International Writers Festival . Jego powieść "A Long Way Down" jest obecnie reżyserowana przez Johnny Deppa. Jego powieści określiły pokolenie emocjonalnie zahamowanych trzydziestoparolatków. Nick Hornby to pisarz znany ze swojej nietuzinkowej prozy. Jego "Był sobie chłopiec" i "Wierność w stereo" doczekały się nawet ekranizacji. Pisarstwo Brytyjczyka charakteryzuje męskie spojrzenie, ale, w przeciwieństwie do innych autorów płci brzydszej Hornby skupia się na słabościach i przywarach własnego "gatunku. Dzięki komizmowi i autoironii jego fankami stały się również kobiety.Powieść opowiada o parze 30 latków, którzy zdali sobie właśnie sprawę, że wspólne zainteresowania muzyczne to zbyt mało by ich związek mógł trwać nadal..." (Empik)

Zabawna, wciągająca, miła odskocznia od codzienności.

Dla mnie: 7/10

Juliet naga

Tagi: Anglia
23:13, anjaak_net , H
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 grudnia 2010
Monopol na zbawienie

Szymon Hołownia

Znak - Kraków 2010

456 stron

Opis: "Szymon Hołownia w nietypowy sposób zachęca nas do zmagań z Kościołem i własną wiarą. Książka odpowiada zarówno na pytania tych, którzy o Kościele wiedzą niewiele, a chcieliby wiedzieć więcej - np. dlaczego pościć w piątek i czemu Kościół nie lubi wróżek, jak i tych, którzy są na wyższym poziomie wtajemniczenia. Dla nich będą interesujące rozważania o jałmużnie, wpływie kościelnej formacji na tembr głosu księży czy godzeniu zła w świecie z Bożą dobrocią. Możemy sprawdzić swoją religijną wiedzę, a także zastanowić się nad rzeczami, o których wcześniej nie mieliśmy okazji pomyśleć. Hołownia odkurza zapomnianych świętych, pokazuje, jak dziś można przestrzegać 10 przykazań lub je łamać. Książka zawiera mnóstwo anegdot i ciekawostek związanych mniej lub bardziej z religią i Kościołem, obficie czerpie zarówno z popkultury, jak i z klasyków duchowości." (Merlin.pl)

Nie będę ukrywała, że książkę czytało mi się dość ciężko - momentami była po prostu nudna. Ale było też wiele ciekawych rzeczy na temat kościoła, wiary, księży itd. Ogólnie książkę oceniam pozytywnie, może dlatego, że uwielbiam Pana Hołownię, a szczególnie jego poczucie humoru. Polecam na długie zimowe wieczory.

Dla mnie: 6/10

Monopol na zbawienie

21:47, anjaak_net , H
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 czerwca 2009
Przypomnij sobie

Elina Hirvonen

Wydawnictwo W.A.B - Warszawa 2008

Liczba stron: 178

"Czy to był wypadek? A może próba morderstwa? Brat narratorki, Jonasz, jest przekonany, że ich ojciec chce zgładzić swoją rodzinę. Ale Jonasz zawsze był nadwrażliwy, aż w końcu trafił do szpitala psychiatrycznego. Wydaje się, że jego siostra o wiele lepiej radzi sobie w starciu ze światem: wiąże się z Amerykaninem, który po zamachach 11 września opuszcza swój kraj. Jednak już wcześniej jego rodzina ucierpiała w zderzeniu z wielką historią: ojciec postradał zmysły po powrocie z Wietnamu, matka, narkomanka i hipiska, oddała go do domu opieki. Punktem kulminacyjnym akcji jest demonstracja przeciwko atakom Stanów Zjednoczonych na Irak. Jonasz chce popełnić samobójstwo - na znak protestu. Policja rozsyła za nim list gończy. W znakomitym debiucie Hirvonen sprawnie wplata koleje losu pewnej rodziny i indywidualne historie w świat wielkiej polityki. W usta szalonego Jonasza wkłada gorzkie osądy o współczesnym świecie.

Powieść tak dobrze skomponowana, że aż trudno uwierzyć, że to debiut. Zacząłem czytać w autobusie, wracając do domu, i nie mogłem się oderwać. Frank Johansson, dyrektor fińskiej sekcji Amnesty International

Poetycka powieść, która dogłębnie bada to, o czym mówi. Mari Mörö, pisarka

Elina Hirvonen jest jedną z najbardziej obiecujących debiutantek fińskich ostatnich lat. Jej sposób pisania charakteryzuje się językową i narracyjną lekkością. Seppo Puttonen, dziennikarz

Powieść o uczuciach zarówno szkodliwych, jak i uzdrawiających, bez pasów bezpieczeństwa i bez krat.
Senza Filtro" (Merlin.pl)

O książce pisano też na blogu "Krytycznym okiem", na stronach W.A.B, w serwisie Kreatura.net, w Biblionetce.

Dla mnie: 8/10

Przypomnij sobie

20:08, anjaak_net , H
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 maja 2009
Tao Kubusia Puchatka

Benjamin Hoff

Wydawnictwo Zysk i S-ka - Poznań 1995

Ilość stron: 127

Dla mnie: 7/10

Tao Kubusia Puchatka
18:07, anjaak_net , H
Link Dodaj komentarz »
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Aktualnie czytam:
Przeczytane
W sieci:
Zaułek książkowy:
Książki i Komiksy
program do Allegro eBay