Kategorie: Wszystkie | ...Stosiki | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | Ć
RSS
czwartek, 08 września 2011
Japonia

zmienna czy niezmienna?

Joanna Tubielewicz

Wydawnictwo TRIO - Warszawa 1998

367 stron

Opis: "Celem tej książki jest pokazanie Japonii - takiej, jaka jawila się autorce podczas wielokrotnych pobytów w przestrzeni ponad ćwierci wieku. Pytanie "zmienna czy niezmienna?" - narzucało się i wprawiało w zmieszanie. Z jednej strony bowiem dynamizm zachodzących zmian niekiedy wręcz wywoływał osłupienie, z drugiej zaś - ileż to razy autorka była zdumiona trwałością form i obyczajów znanych z zamierzchłej histori... Motyw zmian zaznacza się wyraźnie w każdym rozdziale, jest po prostu nie do uniknięcia, kiedy opisuje się jakikolwiek fragment japońskiego życia. Osądzanie, czy zmiany są na lepsze, czy na gorsze, autorka pozostawila czytelnikowi." (Merlin.pl)

Bardzo ciekawa książka-o kulturze, obyczajach, ale przede wszystkim o ludziach i zmianach w nich zachodzących.

Dla mnie: 8/10

Japonia

10:36, anjaak_net , T
Link Komentarze (1) »
niedziela, 22 maja 2011
Córeńka

Wojciech Tochman

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Opis: "Wyspa Bali, 12 października 2002, dochodzi jedenasta wieczorem. Huk eksplozji. Raj turystów - dla muzułmańskich fundamentalistów miejsce grzechu - zostaje ukarany. Zalany krwią. Wśród zaginionych jest reporterka z Polski. Jej tropem niespokojnego wędrowca rusza autor Córeńki. Wojciech Tochman, znakomity reporter, tym razem przekracza ramy dokumentu. Fakty łączą się tu nierozerwalnie ze światem wyobraźni i kreacji. Wielka podróż na drugi kontynent jest jednocześnie fascynującą wędrówką psychoterapeutyczną. Czy bohaterka, samotna kobieta po czterdziestce, szuka zakotwiczenia? Czy spotkani na tej drodze mężczyźni dadzą jej to, czego pragnie? Czy świat szybkiej komunikacji staje się już światem głuchych? Czy jeszcze możemy się porozumieć z drugim człowiekiem?

Tochman, pisząc o czasie terroryzmu, odsłania najintymniejsze lęki współczesnego człowieka. Córeńka to opowieść mityczna, zmysłowa i ostra. Książka, która przeraża. Krzyk na chwilę przed katastrofą. Wojciech Tochman (ur. 1969) wydał "Schodów się nie pali" (Znak 2000) i "Jakbyś kamień jadła" (Pogranicze 2002, wyd. 2 - 2005). Obie książki znalazły się w finale Nagrody Literackiej Nike. Jest tłumaczony na angielski, francuski, niemiecki, szwedzki, fiński, rosyjski i bośniacki." (Empik.com)

Dla mnie: 6/10

córeńka

22:06, anjaak_net , T
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 maja 2011
Panna Nikt

Tomek Tryzna

Wydawnicwto B&C - Warszawa 1995

460 stron

Opis: "Książka zaczyna się od pierwszego krwi płynienia, ale seksu w niej niezbyt dużo, dużo natomiast namiętności, potężnych i niszczących. Bo wcale nie potrzeba szekspirowskich królów, władczyń ze sztyletem i rękami we krwi, zazdrosnych dusicieli, żeby takie namiętności pokazywać, wystarczy podstawówka w niedużym mieście i kilka dziewczątek. Zresztą wiadomo, że z siłą młodocianych uczuć żadne późniejsze żary nie mogą się równać, że to właśnie jest wiek przysiąg, rozczarowań, rozpaczy i dramatów.
Właściwie to nie tyle trzy bohaterki, ile jedna, dwa razy pogrążona w zakochaniu i nie rozumiejąca, co się z nią dzieje. Inaczej można to ująć jako perypetie zamaskowane urokiem i słodyczą. Bo utwór ten jest i powieścią, i średniowiecznym moralitetem, ognie piekielne buchają co chwila z gruntu wstrząsanego podziemnym drżeniem, szybują w powietrzu demony i odprawiają całe przedstawienia w snach. Czesław Miłosz" (Empik.com)

Aż wstyd przyznać, ale nigdy wcześniej nie czytałam, ani nie oglądałam Panny Nikt. To nie jest książka dla młodzieży (a w takim dziale była umieszczona w bibliotece). Książka jest bardzo mocna, jak dla mnie momentami aż za bardzo. Temat jest bardzo aktualny, w dzisiejszym świecie kultu młodości, pieniądza, kariery, a z drugiej strony biedy i poniżenia człowieka. I pomyśleć, że książka została napisana 17 lat temu, a przecież wydaje się tak bardzo współczesna.

Dla mnie: 9/10

panna nikt

18:42, anjaak_net , T
Link Komentarze (1) »
piątek, 22 stycznia 2010
Taniec w ruinach

Milana Tierłojewa

Wydawnictwo Klub Dla Ciebie - 2007

Liczba stron: 168

Opis: "To miał być jej pierwszy bal... Książka zaczyna się i kończy balem. Pierwszy z nich został odwołany. Było to w 1994 roku, gdy wojna dotarła do Oriechowa, małego czeczeńskiego miasteczka., z którego pochodzi Milana Tierłojewa. Drugi bal się odbył; było to w 2006 roku - po dwóch latach spędzonych we Francji młoda kobieta powraca do swego miasteczka i tańczy w gronie bliskich sobie ludzi, uwalniając się na chwilę od cierpień i upiorów przeszłości. Taniec w ruinach to jednocześnie osobisty pamiętnik i dziennik wojenny, w którym odbija się cała współczesna, tragiczna historia tego biednego kraju, jakim jest Czeczenia. Milana opowiada o pospiesznym wyjeździe z domu na wieść o zbliżających się rosyjskich czołgach, o życiu w piwnicach Groznego, o zajęciach na uniwersytecie, na które chodzi się z narażeniem życia, o ucieczce pod bombami do Inguszetii, o euforii i nadziejach okresu między dwiema wojnami, o obławach, "operacjach czyszczenia" i obozach filtracyjnych, a także o niespodziewanym wyjeździe do Paryża. O odkrywaniu Zachodu i powrocie do Czeczenii. Taniec w ruinach to również opowieść o niezwykłym losie młodej kobiety, to przejmujące świadectwo Czeczenki, która pragnie, aby jej naród został w końcu dopuszczony do głosu. Milana Tierłojewa, 26 lat, Czeczenka. Rozpoczęte w Groznym studia kontynuuje w szkole dziennikarstwa i nauk politycznych w Paryżu. Przygotowuje się do powrotu do Czeczenii, gdzie pragnie założyć niezależne pismo.". (Merlin.pl)

Bardzo poruszająca relacja. Książka godna polecenia, daje do myślenia.

Mimo, że książka opowiada głównie o Czeczeni, to cytat będzie dotyczył Paryża (z dedykacją dla mojego męża):

"Moim najbardziej fascynującym paryskim odkryciem było metro. Z pewnością nie tak przestronne i nie tak czyste jak w Moskwie, ale jakaż inna panuje w nim atmosfera! Za każdym razem spotyka się coś zupełnie innego, a jednocześnie uniwersalnego. Może to zbyt górnolotnie powiedziane, ale czuje się tam przynależność do rodzaju ludzkiego. Paryżanie, ponieważ mają to na co dzień, nie zdają sobie sprawy, że normalność może wzbudzać zachwyt. Zapytani o metro, skarżą się, jak właśnie normalni ludzie, na smród, tłok i opóźnienia... Myślę jednak, że ich metro to taki mały cud w tym świecie przemocy i nienawiści. Wszyscy ci ściśnięci w wagonach ludzie, w swych tradycyjnych lub współczesnych strojach, pachnący luksusowymi lub podłymi perfumami, ze swoimi różnymi sposobami reagowania i mówiący różnymi językami to najwspanialszy folder reklamujący wielokulturowość i wolne społeczeństwo. Szczególnie lubię Afrykanki z ich długimi sukniami tunikami i Hinduski odziane w sari.

W Paryżu można nosić, co się chce, i robić to, czego tylko dusza zapragnie. Niezależnie od miejsca pochodzenia, bo ludzie nie zwracają na to uwagi. Jest się wolnym. To zjawisko ma też jednak swoje negatywne strony, bo można umierać na ulicy z głodu, pragnienia lub zimna, a nikt nawet tego nie zauważy. Oczywiście trochę przesadzam, ale widok żebrzących starych ludzi był dla mnie ogromnym szokiem. Nie rozumiem, jak tak bogaty kraj jak Francja może pozostawić starców na ulicy. To szokuje, gdy przyjeżdża się z takiego kraju jak mój. W Groznym, nawet w ruinach, praktycznie nie ma żebraków i sierot włóczących się po ulicach. Nie dlatego, że jest to zabronione, ale dlatego, że są brani pod opiekę przez różne rodziny, wcale nie ich własne, że organizuje się sądziedzką pomoc". (s.118)

Dla mnie: 10/10

Taniec w ruinach

Tagi: Czeczenia
21:21, anjaak_net , T
Link Komentarze (2) »
wtorek, 19 maja 2009
Muzeum rzeczy nieistniejących

Dorota Terakowska

Wydawnictwo Literackie - Kraków 2006

Ilość stron: 116

Dla mnie: 4/10

Muzem rzeczy nieistniejących
21:06, anjaak_net , T
Link Dodaj komentarz »
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Aktualnie czytam:
Przeczytane
W sieci:
Zaułek książkowy:
Książki i Komiksy
program do Allegro eBay