Kategorie: Wszystkie | ...Stosiki | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | Ć
RSS
wtorek, 17 kwietnia 2012
Forrest Gump

Winston Groom

Wydawnictwo Prima - Warszawa 1995

238 stron

Opis: "Fenomenalna powieść, na podstawie której nakręcono jeden z najsłynniejszych filmów wszech czasów.

Powiem wam jedno: bycie idiotem to nie pudełko czekoladek. Ludzie śmieją się, nerwują, poszturchują. Teraz gadają, że trzeba być miłym dla zapóźnionych, ale powiem wam tyle - nie zawsze jest tak. W każdym razie ja się nie skarżę, bo jak to się mówi, mam kawał c iekawego życia.
Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co dostaniesz…

Poznajcie Forresta Gumpa, sympatycznego i zaskakująco łebskiego bohatera tej nadzwyczajnej odysei komicznej. Forrest najpierw - dość przypadkowo - zostaje gwiazdą drużyny futbolowej Uniwersytetu Alabama, później jedzie do Wietnamu, gdzie staje się bohaterem wojenn ym, robi też karierę jako światowej klasy pingpongista i zapaśnik i oraz potentat handlowy... W samym środku swoich przygód porównuj e wojenne blizny z Lyndonem Johnsonem, odkrywa prawdę o Richardzie Nixonie i przeżywa wzloty i upadki, pozostając wiernym swej jedyn ej i prawdziwej miłości - Jenny. Jednocześnie przez całe swoje życie z dziecięcą mądrością i nieustannym zdziwieniem nie przestaje s ię przyglądać otaczającym go ludziom. W powieści obserwujemy nadzwyczajną podróż Forresta przez trzy dekady kulturowego krajobrazu A meryki. Forrest Gump ma do opowiedzenia cholernie dobrą historię - by w nią uwierzyć, trzeba ją po prostu przeczytać...
"Forrest Gump pochodzi w prostej linii od Wolterowskiego Kandyda i Hucka Finna; jego humor jest agresywny i dosadny, ironia niesłych anie celna. Zarazem nie chodzi tu o pusty śmiech, osądowi zostają bowiem poddane majestatyczne i wyniosłe postacie naszej kultury i historii. Kto nie czytał tej książki, zasługuje na to, aby zimę spędzić w Dakocie Północnej". - Jim Harrison

"Winston Groom jest twórcą idealnego obywatela współczesnego świata - doskonałego idioty". - P.J. O'Rourke

"Forrest Gump to opowieść o nas i o naszych powszednich marzeniach. Ciepła i zgryźliwa jednocześnie, niebywale śmieszna "opowieść id ioty", która wyszła spod pióra świetnego pisarza". - George Plimpton" (Weltbild.pl)

Uwielbiam film, niestety książka jest o wiele słabsza.

Dla mnie: 7/10

Forrest gump

20:00, anjaak_net , G
Link Komentarze (1) »
wtorek, 12 lipca 2011
Stacja Cold Flat Junction

Martha Grimes

W.A.B

Mroczna Seria

Opis: "Czy pamiętacie Emmę Graham, dwunastoletnią bohaterkę powieści Hotel Paradise? Nietuzinkową, nad wiek inteligentną, niezależną osóbkę, która zawsze znajdzie dla swej wyobraźni jakieś nowe, interesujące zajęcie? Ciekawość Emmy, rozbudzona dawną, tajemniczą śmiercią małej dziewczynki, tym razem skupia się na całkiem na , znalezionym w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku. Śledztwo, które Emma prowadzi z pomocą barwnej galerii miejscowych dziwaków, słodko-gorzkie dylematy okresu dojrzewania, świat małomiasteczkowych postaci, pełnokrwistych i wyposażonych we własny język - to elementy składające się na całość nostalgiczną, lecz jednocześnie tchnącą wdziękiem, świeżością obserwacji i najczystszym poczuciem humoru. Stacja Cold Flat Junction to lekturadla wszystkich, którzy są ciekawi, co leży za linią drzew na horyzoncie, gdzie - jak powiada autorka - "zaczynają się i kończą wszelkie tajemnice"." (Empik.com)

Dla mnie: 8/10

stacja

12:14, anjaak_net , G
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 sierpnia 2010
Ksiądz Rafał

Maciej Grabski

Wydawnictwo Znak -  Kraków 2010

362 strony

Opis: "Gródek to wieś pachnąca rozgrzanymi przez słońce ziołami. Miejsce małych radości i niewielkich smutków, spokojne i harmonijne, gdzie czas odmierzają msze w kościele i wieczorne dysputy w barze. Ludzie żyją z dnia na dzień, a ksiądz może więcej niż wójt. Ten trwający od lat porządek burzy śmierć starego proboszcza. Do Gródka musi przyjść ktoś nowy! Gdy na plebanii pojawia się ksiądz Rafał, cała wieś huczy od plotek. Młody i przystojny proboszcz to w Gródku prawdziwa sensacja! Zdania parafian są podzielone, a na biurku biskupa ląduje coraz więcej donosów. Jednak mieszkańcy z zaskoczeniem zauważają, że od przybycia księdza Rafała coś się zmienia. Godzą się wrogowie, ludzie uznawani za przegranych odzyskują sens życia. Gdy dodać do tego nabożeństwo w intencji Elvisa Presleya - wniosek jest jasny. Nastają nowe czasy, które nie każdemu mogą się podobać." (Merlin.pl)

Bardzo ciepła i wzruszająca historia. Momentami aż za badzo cukierkowa. Ale książka wciąga, świetnie się ją czyta. Pzy okazji powracamy do czasów PRLu. Polecam.

Dla mnie: 9/10

Ksiądz Rafał

Tagi: Polska
14:49, anjaak_net , G
Link Komentarze (1) »
niedziela, 04 października 2009
Światło w oknie

June Goulding

Wydawnictwo Olimp Media - Poznań 2009

Liczba stron: 208

Opis: "Dramatyczne losy dziewcząt zamkniętych w domu samotnej matki pod nadzorem bezwzględnej Siostry Przełożonej W 1951 roku świeżo upieczona położna June Goulding zaczyna pracę w prowadzonym przez irlandzkie zakonnice domu dla niezamężnych matek. Po latach June wyjawia straszliwą prawdę: to nie był dom, lecz więzienie, w którym niepodzielnie panowała siejąca postrach Siostra Przełożona. Młode dziewczyny, napiętnowane przez własne rodziny i odrzucone przez partnerów, nie miały innego wyjścia, jak urodzić dziecko w tym strasznym miejscu, a potem oddać je do adopcji. Pełna współczucia obecność June szybko stała się jedyną pociechą dla przebywających tam ?więźniarek?. Strach tych kobiet przed Siostrą Przełożoną i jej bezdusznym okrucieństwem był tak wielki, że w dniach, kiedy June miała wolne, za wszelką cenę starały się ukryć fakt, że zaczynają rodzić. W takie wieczory światło w oknie na piętrze było błagalnym sygnałem, by natychmiast wracała..." (Merlin.pl)

Wstrząsająca. Nie polecam kobietom w ciąży.

Dla mnie: 9/10

Światło w oknie

21:39, anjaak_net , G
Link Komentarze (5) »
czwartek, 11 czerwca 2009
Imiona kwiatów i dziewcząt

Elizabeth Gilbert

Dom Wydawniczy Rebis - Warszawa 2008

Liczba stron: 264

"Bohaterami Imion kwiatów i dziewcząt są zapadające w pamięć postaci: dziewczyna, która prowokuje kowboja, by uciekł z nią w Góry Skaliste; umierająca staruszka, która z zadowoleniem wspomina swoje rozwiązłe życie; twarda kobieta, która nie boi się życia w amerykańskiej głuszy, i inni - ludzie z krwi i kości, silni, szukający miłości i bez strachu oddający się pasji. I choć zdarza im się dokonywać złych wyborów, postępować głupio i działać na oślep, to jednak walczą o swoje związki z innymi i mają w sobie wiele odwagi. Te barwne, napisane z dużym humorem, ale i powagą opowiadania nagrodzono Pushcart Prize i nominowano do PEN/Hemongway Award." (Merlin.pl)

Dla mnie: 5/10

Imiona kwiatów i dziewcząt

Tagi: kobieca
10:23, anjaak_net , G
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 maja 2009
21 kroków do szczęścia

F.G.Gerson

Wydawnictwo Dolnośląskie - Wrocław 2006

Ilość stron: 288

Dla mnie: 6/10

21 kroków do szczęścia
Tagi: kobieca
18:02, anjaak_net , G
Link Komentarze (1) »
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Aktualnie czytam:
Przeczytane
W sieci:
Zaułek książkowy:
Książki i Komiksy
program do Allegro eBay