Kategorie: Wszystkie | ...Stosiki | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | Ć
RSS
wtorek, 24 kwietnia 2012
Tajemniczy ogród

Frances Hodgson Burnett

Wydawnictwo Zielona Sowa  - Poznań 2004

191 stron

Opis: "Mary Lennox po stracie rodziców zostaje oddana pod opiekę wuja. Okazuje się on dziwnym, nieprzystępnym człowiekiem. Jeszcze dziwniejszy jest jego dom, w którym często rozlega się czyjś płacz, i znajdujący się w pobliżu domu ogród, do którego nikomu nie wolno wchodzić. Mary postanawia jednak odkryć przyczynę płaczu i dostać się do wnętrza tajemniczego ogrodu." (Merlin.pl)

Piękna, dająca nadzieję historia. Polecam dla dużych i małych dziewczynek.

Tajemniczy ogród

22:33, anjaak_net , B
Link Dodaj komentarz »
sobota, 30 lipca 2011
Dzieciństwo w pasiakach

Bogdan Bratnikowski

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - Oświęcim 2010

165 stron

Opis: "Nowe, poszerzone wydanie zbioru opowiadań Bogdana Bartnikowskiego. Autor, który sam jako dziecko przeszedł przez obozy w Auschwitz i Sachsenhausen, opisuje tragedię obozowego życia oczami dziecka. Strach, poniżenie, sponiewieranie - to codzienność, której doświadczają mali bohaterowie książki. " (ODK.pl)

Lektura szczególna, bo związana z naszą ubiegłotygodniową wizytą w obozie w Oświęciumiu.

dzienciństo w pasiakach

poniedziałek, 21 marca 2011
Chłopiec w pasiastej piżamie

John Boyne

Wydawnicto Literackie - Kraków 2007

231 stron

Opis: "Niełatwo streścić historię o chłopcu w pasiastej piżamie. Powiedzmy, że jest ona przypowieścią o naturze zła, które rodzi się w umysłach porządnych ludzi. Jest to podróż edukacyjna do granic poznania. Podróżnikiem jest dziewięcioletni Bruno, syn komendanta obozu koncentracyjnego, który odkrywa świat podzielony drutem kolczastym. Po drugiej stronie ogrodzenia spotyka chłopca, ubranego w pasiastą piżamę. Pogawędka z rówieśnikiem przeradza się w rytuał spotkań.." (wp.pl)

Niesamowita historia: holocaust widziany oczami dziewięcioletniego chłopca. Momentami książka przypominała mi Forresta Gumpa. Bardzo wzruszająca. Teraz pozostaje mi obejrzeć film.

Dla mnie: 10/10

Chłopiec w pasiastej piżamie

Tagi: holocaust
13:28, anjaak_net , B
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 03 stycznia 2011
Mój syn Anioł, który wybrał życie

Doretta Braga

Bernardinum - Pelplin 2010

165 stron

Opis: "W tej książce opowiadam o sobie, o moim doświadczeniu matki, o moim dziecku. Dziecku uzdolnionym inaczej, dziecku szczególnej troski.
Wiem, że wiele matek, wielu rodziców dzieci szczególnej troski, każdy według swego własnego doświadczenia, może się utożsamiać ze mną w tych samych przeżyciach pośród cierpienia i radości. Mam nadzieję, że podobnie jak ja, każdy z tych rodziców zdoła wcześniej czy później osiągnąć pogodę ducha konieczną do widzenia świata nie tyle własnymi oczyma, z perspektywy własnych pragnień - chociaż realizowanych w celu pokonania przeszkód, które pragniemy pokonywać, ? co oczyma i duszą naszych dzieci. W ten sposób można zauważyć jasność, którą tylko one są zdolne promieniować. Jasność zdolna zrodzić nadzieje i poznać głębokie znaczenie miłości. 
Dzieci nasze, które być może na zawsze pozostaną dziećmi, dzięki swej nieświadomości wiedzą, co to nieskalana radość. Dzięki swej niewinności są jak aniołowie i potrafią utrzymywać kontakt między ziemia a niebem. Czy naprawdę, więc my, rodzice, jesteśmy nieszczęśliwi ? jak wielu nad nami się użala ? opiekując się życiem tych aniołków?
Od Autorki" (Merlin.pl)

Poruszająca historia losów małego chłopca i walka rodziców o synka. Do przemyślenia.

Mój syn anioł

22:32, anjaak_net , B
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 19 grudnia 2010
W tym roku będzie inaczej

Maeve Binchy

Prószyński i S-ka - Warszawa 1997

154 strony

Opis: "Okres świąt Bożego Narodzenia jest czasem swoistej magii i szczególnego znaczenia, a noc wigilijna wydaje się niezwykła i tajemnicza. Sytuacje, o których opowiada Maeve Binchy w swych piętnastu, pełnych pogody nowelkach, mogłyby się jednak zdarzyć kiedy indziej. Małżeństwa muszą sobie radzić w kontaktach z byłymi małżonkami, rodziny z teściami, niewierny mąż powinien wybrać pomiędzy żoną a 'tą drugą', dzieci uwikłane w walkę pomiędzy dorosłymi, muszą poradzić sobie z lokowaniem uczuć. Dalekie od nostalgii sceny z życia, prowokują do rozmyślań pod choinką." (Merlin.pl)

Refleksyjne, magiczne opowiadania. Idealne na czas Świąt.

Dla mnie: 9/10

W tym roku będzie inaczej

23:19, anjaak_net , B
Link Komentarze (2) »
czwartek, 22 lipca 2010
Pozostań sobą

Elizabeth Berg

Wydawnictwo Libros - Warszawa 2002

Seria Historie Ludzkie

Ilość stron: 208

Opis: "Myra ma dom, pracę, którą lubi i Franka. Ale Frank to tylko pies, praca pielęgniarki bywa wyczerpująca, a w pustym domu można poczuć się najsamotniejszą osobą na świecie. Wszystko się zmienia, gdy jej pacjentem zostaje Chip Reardon, dawny szkolny kolega. Śmiertelnie chory Chip znajduje w Myrze opiekunkę i przyjaciela. Zażyłość zrodzona w tak trudnych okolicznościach przeradza się w głębokie uczucie. Czy rzeczywiście spóźnione? Wszak otworzy ono nowy rozdział w życiu bohaterki..." (Merlin.pl)

Piękna książka - o samotności, o miłości, o życiu, o śmierci. Bardzo wzruszająca. Niebanalna. Czyta się jednym tchem.

Dla mnie: 10/10

Pozostań sobą

07:12, anjaak_net , B
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 04 lipca 2010
I więcej nic nie pamiętam

Adina Blady-Szwajger

Świat Książki - Warszawa 2010

Liczba stron: 288

Opis: "Autorka - lekarka w szpitalu dziecięcym Bersonów i Baumanów, od stycznia 1943 łączniczka ŻOB po stronie aryjskiej, uczestniczka Powstania Warszawskiego opiekowała się swymi małymi pacjentami w potwornych warunkach, bez lekarstw, jedzenia, środków czystości. I była z nimi do końca: na wieść, że do szpitala lada moment wejdą Niemcy, podała im truciznę. - Jest to relacja uczestnika i świadka tragicznych i nieludzkich wydarzeń, napisana z najbardziej ludzkim stosunkiem do życia - powiedział Marek Edelman." (Merlin.pl)

Bardzo wruszająca książka. Opowiada o wojnie, ale przede wszystkich o dzieciach, które cierpiały, chorowały, umierały...

I nic więcej nie pamiętam

Tagi: holocaust
08:02, anjaak_net , B
Link Komentarze (1) »
niedziela, 25 kwietnia 2010
Historia smaku

Jak warzywa i przyprawy budowały fortuny, wywoływały wojny i wpędzały ludzi w szaleństwo.

Bryan Bruce

Wydawnictwo Carta Blanca - Warszawa 2009

Liczba stron: 198

Opis: "Skąd pochodzi pomidor? Jaka przyprawa była niegdyś cenniejsza niż złoto? Co wspólnego mają ze sobą seks i czekolada? Jakie warzywo przyczyniło się do wybuchu rewolucji? Podróż po różnych kontynentach śladami owoców, warzyw i przypraw używanych obecnie na co dzień - ich historia, sposoby uprawy, zwyczaje, tradycje z nimi związane, przepisy z ich wykorzystaniem, a także anegdoty i ciekawostki na ich temat. Autor, wędrując po obu Amerykach, Europie i północnej Afryce, opowiada historie pożądania i miłości, zazdrości i chciwości, a główną rolę w jego opowieściach zawsze grają smakowite potrawy lub ich składniki. Bryan Bruce poszukuje źródeł powstania czekolady w Meksyku, uczy się, jak przyrządzać najprawdziwszą nowoorleańską jambalayę z sosem Tabasco, przekonuje się, czy transylwański sos czosnkowy chroni przed wampirami. Te poszukiwania ilustruje kilkadziesiąt kolorowych fotografii." (Merlin.pl)

Książka pełna faktów i ciekawostek dotyczących produktów, które każdy z nas spożywa na co dzień: mowa o kawie, cebuli, pomidorach, czosnku, ziemniakach, oliwie, cukrze, pieprzu... Polecam dla smakoszy, ale nie tylko. Książka napisana bardzo lekko, bardzo przyjemnie się czyta.

Dla mnie: 9/10

Historia smaku

Tagi: kulinaria
23:12, anjaak_net , B
Link Komentarze (2) »
wtorek, 28 lipca 2009
Zugzwang

Ronan Bennett

Wydawnictwo Literackie - Kraków 2009

Liczba stron: 360

Opis: "Thriller polityczny z wątkiem psychologicznym, miłosną intrygą i turniejem szachowym w tle. Akcja powieści rozgrywa się w 1914 roku w Sankt Petersburgu, w przeddzień głębokich przemian społecznych i politycznych. Pod powierzchnią blichtru i bogactwa, narasta bunt przeciwko niepodzielnej władzy cara. Bohaterami rozgrywającego się w tej scenerii dramatu są: grający amatorsko w szachy sławny psychoanalityk Otto Spethmann, jego córka Katarzyna, inspektor Lychev oraz pacjenci doktora - wybitny szachista Rosenthal i przedstawicielka petersburskiej socjety Anna Pietrowna. Zaczątkiem akcji jest zaś morderstwo Jastriebowa, powiązanego z miejscową siatką terrorystyczną…

Użyte w tytule powieści słowo „Zugzwang” to zaczerpnięty z języka niemieckiego termin szachowy, oznaczający sytuację bez wyjścia, gdy gracz zostaje zmuszony przez przeciwnika do ruchu, którego nie wykonałby w innych okolicznościach.

Ronan Bennett – urodzony w 1956 w Belfaście, obecnie mieszka i tworzy w Londynie. Jako nastolatek w latach 70. spędził kilkanaście miesięcy w więzieniu za zabicie funkcjonariusza irlandzkich służb bezpieczeństwa. Powieściopisarz i scenarzysta. Współautor książki reportażowej Skradzione lata: przed i po zamachach w Guildford oraz powieści Overthrown by Strangers, The Catastrophist (nominacja do Whitbread Award), The Second Prison (nominacja do nagrody Iris Times / Aer Lingus First Fiction Award) oraz Havoc In Its Third Year (nominacja do nagrody Bookera). Prawa do publikacji jego najnowszej powieści Zugzwang kupiło sześć krajów: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Szwecja i Polska". (Wydawnictwo Literackie)

Bardzo zręcznie napisana książka. Spodziewałam się czegoś innego i ciężko było mi zacząć czytać, ale byłam miła zaskoczona. Książkę szybko się czyta. Polecam, szczególnie miłośnikom szachów.

Dla mnie: 9/10

Zugzwang

18:26, anjaak_net , B
Link Dodaj komentarz »
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Aktualnie czytam:
Przeczytane
W sieci:
Zaułek książkowy:
Książki i Komiksy
program do Allegro eBay