Kategorie: Wszystkie | ...Stosiki | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | Ć
RSS
poniedziałek, 20 czerwca 2011
A na imię jej będzie Aniela

Marcin Wroński

W.A.B - Warszawa 2011

Mroczna Seria

135 stron

Opis: "W Lublinie na początku września 1938 roku policja znajduje zwłoki młodej służącej. Przed zamordowaniem zgwałcono ją, zostawiając na ciele dziwną wydzielinę. Równo rok później, kiedy miasto atakują wojska hitlerowskie, w podobny sposób ginie inna kobieta. Niewyjaśniona zbrodnia nie daje spokoju komisarzowi Zygmuntowi Maciejewskiemu. Żeby móc zbadać sprawę, wstępuje w szeregi niemieckiej policji. Polskie podziemie uznaje go za zdrajcę, więc Maciejewski musi działać ze zdwojoną ostrożnością. Zwłaszcza że ostatnie morderstwo nie oznacza końca tej serii...
Bombardowania, hitlerowcy, getto i obóz koncentracyjny na rogatkach - to wojenny krajobraz Lublina. Mimo wszystko miasto podskórnie tętni rozrywką i erotyką. Na posterunku pozostaje komisarz Maciejewski. Sprawiedliwości szuka nawet w czasach, w których zbrodnia jest na porządku dziennym. A na imię jej będzie Aniela, trzecia i najmroczniejsza powieść z retrokryminalnego cyklu Marcina Wrońskiego, zaskakuje więc i poraża. Koniec przedwojennego Lublina i zagłada Żydów zostały w niej przejmująco odmalowane i stanowią bardzo ważny element fabuły." (Merlin.pl)

Ciekawa, chociaż Kinop Venus się bardziej mi się podobało.

Dla mnie: 8/10

a na imię jej będzie aniela

16:20, anjaak_net , W
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 09 czerwca 2011
Jestem to od wieków

Mariolina Venezia

W.A.B - Warszawa 2009

Seria z Miotłą

316 stron

Opis: "1861 rok, włoskie miasteczko Grottole. Bogaty gospodarz Francesco Falcone otrzymuje dwie wiadomości - dobrą i złą. Pierwsza dotyczy narodzin syna. Druga - utraty zapasów: krzyki jego rodzącej żony sprawiły, że popękały dzbany z oliwą. Czy to zwykły przypadek? Wydaje się, że nad rodziną ciąży klątwa...
Albina, jedna z siedmiu córek don Francesca, nie może poślubić ukochanego barona, dopóki najstarsza z sióstr nie wyjdzie za mąż. Ta jednak ucieka z domu i wiąże się z księdzem, co wywołuje skandal. Zdesperowana Albina decyduje się na małżeństwo z szewcem. Nienawidzi siostry i prowadzi cichą wojnę z mężem, którym gardzi. Jej wnuczka Alba będzie obsesyjnie pragnęła odkupić winy swoich krewnych. Gioia, praprawnuczka Francesca, w latach siedemdziesiątych zaangażowana w działalność radykalnych ruchów lewackich, opuszcza swoją paryską mansardę, by po długoletniej rozłące spotkać się z krewnymi. I opowiada dzieje rodu - historię rodziny, historię kobiet. O skomplikowanych relacjach międzyludzkich, o poszukiwaniu szczęścia, życiowych wyborach, o żartach losu i dziwnych zbiegach okoliczności." (Merlin.pl)

Świetnie napisana książka. Niezwykła, momentami baśniowa historia.

Dla mnie: 9/10

Jestem tu od wieków

21:02, anjaak_net , V
Link Komentarze (1) »
niedziela, 05 czerwca 2011
Stosik25

stosik25

Czyli 2 filmy: To skomplikowane oraz Zapowiedź

i książki:

Ostatnia noc w Chateau Marmont - Lauren Weisberger

A na imię jej będzie Aniela - Marcin Wroński

Stacja Cold Flat Junction - Martha Grimes

Ręczna robota - Ryszard Ćwirlej

Pałac - Wiesław Myśliwski

Tagi: stosik
20:34, anjaak_net , ...Stosiki
Link Komentarze (3) »
środa, 01 czerwca 2011
Grobowa cisza

Arnaldur Indrisadon

Wydawnictwo W.A.B - Warszawa 2010

Mroczna Seria

323 strony

Opis: "Grobowa cisza to kolejny tom z cyklu o islandzkim policjancie Erlendurze Sveinssonie z Reykjaviku.
Akcja rozpoczyna się w domu na przedmieściu, gdy student medycyny odbiera swojego brata z urodzin. Oczekując na zakończenie imprezy, obserwuje malucha, który bawi się dziwnym białym przedmiotem. to... kawałek ludzkiej kości, przyniesiony przez solenizanta z pobliskiej budowy. Okazuje się, że w wykopie znajduje się reszta szkieletu, a na miejsce przybywa policja. Według archeologów zwłoki leżą w ziemi około siedemdziesiąt lat.
Erlendur podejrzewa, że mogą to być szczątki zaginionej osoby. W miarę badania historii okolicy śledztwo staje się coraz bardziej skomplikowane. Czy kluczem do zagadki mogą być zasadzone przez kogoś krzaki porzeczki? A może wyjaśni coś fakt, że podczas drugiej wojny światowej stacjonowało nieopodal brytyjskie i amerykańskie wojsko?
Erlendur nie ma łatwego zadania, zwłaszcza że swoją uwagę musi poświęcić córce, która znalazła się w dramatycznej sytuacji. Ojcowskie poczucie winy wywołuje bolesne wspomnienia z przeszłości, niepokojąco podobne do mrocznych tajemnice ujawnianych podczas dochodzenia. Melancholijny nastrój, makabryczne odkrycia - wszystko to sprawia, że ta zagadka kryminalna przykuwa uwagę czytelnika z hipnotyczną siłą." (Empik.com)

Dla mnie: 9/10

Grobowa cisza

16:16, anjaak_net , I
Link Komentarze (1) »
środa, 25 maja 2011
Wzloty i upadki Super Mamy

Polly Williams

Drzewo Babel - Warszawa 2008

364 strony

Opis: "Amy Crane przechodzi kryzys. Sześć miesięcy po urodzeniu dziecka nadal wygląda, jakby była w ciąży. Nie pamięta, kiedy ostatni raz depilowała nogi, ani kiedy miała orgazm. Macierzyństwo przypomniało jej o własnym, niezbyt szczęśliwym dzieciństwie. Do tego podejrzewa, że jej chłopak ją zdradza. Wtedy pojawia się Alice, niedościgniona super mama, która podejmuje się misji przemiany ciała i ducha Amy. Amy zamienia wkładki laktacyjne na botoks, z długiej drzemki budzi się jej libido i sprawy komplikują się coraz bardziej... Dowcipna, ciepła opowieść, która trafi do serca każdego, kto wie, że macierzyństwo nie jest takie proste, jak twierdzą gwiazdy z pierwszych stron gazet. "(Empik.com)

Książkę podrzucił mi mąż (że niby jestem Super MamA?). Jak dla mnie super. Z humorem, ale i na serio. Cała prawda o macierzyństwie. Nie nudziłam się, a momentami wręcz czytałam o sobie. Polecam świeżo upieczonym mamom - o ile znajdą one czas na czytanie książek.

Dla mnie: 10/10

wzloty

23:07, anjaak_net , W
Link Komentarze (1) »
wtorek, 24 maja 2011
Kino Venus

Marcin Wroński

W.A.B - Warszawa 2011

Mroczna Seria

Opis: "Szeptany Lublin, czyli przewodnik Marcina Wrońskiego po przedwojennym mieście komisarza Maciejewskiego
Wielki Kryzys, lubelskie zaułki, handel kobietami i pornograficzne podziemie - przed nami drugi tom kryminalnych przygód Zygmunta Maciejewskiego!

Początek 1931 roku, podkomisarza spotyka bolesna degradacja: z wydziału śledczego trafia do służby mundurowej. Niedługo potem Zyga dostaje dziwną informację od pewnego prywatnego detektywa: oto Lilli Byoros, córka bardzo zamożnego człowieka, która zaginęła pod Warszawą, jest ponoć przetrzymywana gdzieś w Lublinie. Maciejewski odmawia jednak zajęcia się tą ściśle konfidencjonalną sprawą.

Kiedy w Czechówce zostają znalezione niezidentyfikowane zwłoki młodej kobiety, Maciejewski rozpoczyna dochodzenie, w którym wspierają go koledzy z wydziału śledczego: lowelas Zielny, zasadniczy Fałniewicz i dawny zastępca Kraft. Czy okrutne morderstwo i domniemane porwanie panny Lilli łączą się ze sobą?

Kino Venus to kryminał z czasów kryzysu, który dotyka zarówno portfeli, jak i moralności. Wymyślna erotyka sąsiaduje w powieści z twardym realizmem, a wątki spina frapująca intryga. Pozornie wyjaśniona zagadka okazuje się mieć zaskakujący ciąg dalszy..." (Merlin.pl)

Ciekawa sceneria -  lata 30, Lublin, dzielnica żydowdowska. No i zagadka kryminalna. Podobało mi się.

Dla mnie: 10/10

13:03, anjaak_net , W
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 maja 2011
Córeńka

Wojciech Tochman

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Opis: "Wyspa Bali, 12 października 2002, dochodzi jedenasta wieczorem. Huk eksplozji. Raj turystów - dla muzułmańskich fundamentalistów miejsce grzechu - zostaje ukarany. Zalany krwią. Wśród zaginionych jest reporterka z Polski. Jej tropem niespokojnego wędrowca rusza autor Córeńki. Wojciech Tochman, znakomity reporter, tym razem przekracza ramy dokumentu. Fakty łączą się tu nierozerwalnie ze światem wyobraźni i kreacji. Wielka podróż na drugi kontynent jest jednocześnie fascynującą wędrówką psychoterapeutyczną. Czy bohaterka, samotna kobieta po czterdziestce, szuka zakotwiczenia? Czy spotkani na tej drodze mężczyźni dadzą jej to, czego pragnie? Czy świat szybkiej komunikacji staje się już światem głuchych? Czy jeszcze możemy się porozumieć z drugim człowiekiem?

Tochman, pisząc o czasie terroryzmu, odsłania najintymniejsze lęki współczesnego człowieka. Córeńka to opowieść mityczna, zmysłowa i ostra. Książka, która przeraża. Krzyk na chwilę przed katastrofą. Wojciech Tochman (ur. 1969) wydał "Schodów się nie pali" (Znak 2000) i "Jakbyś kamień jadła" (Pogranicze 2002, wyd. 2 - 2005). Obie książki znalazły się w finale Nagrody Literackiej Nike. Jest tłumaczony na angielski, francuski, niemiecki, szwedzki, fiński, rosyjski i bośniacki." (Empik.com)

Dla mnie: 6/10

córeńka

22:06, anjaak_net , T
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 maja 2011
Panna Nikt

Tomek Tryzna

Wydawnicwto B&C - Warszawa 1995

460 stron

Opis: "Książka zaczyna się od pierwszego krwi płynienia, ale seksu w niej niezbyt dużo, dużo natomiast namiętności, potężnych i niszczących. Bo wcale nie potrzeba szekspirowskich królów, władczyń ze sztyletem i rękami we krwi, zazdrosnych dusicieli, żeby takie namiętności pokazywać, wystarczy podstawówka w niedużym mieście i kilka dziewczątek. Zresztą wiadomo, że z siłą młodocianych uczuć żadne późniejsze żary nie mogą się równać, że to właśnie jest wiek przysiąg, rozczarowań, rozpaczy i dramatów.
Właściwie to nie tyle trzy bohaterki, ile jedna, dwa razy pogrążona w zakochaniu i nie rozumiejąca, co się z nią dzieje. Inaczej można to ująć jako perypetie zamaskowane urokiem i słodyczą. Bo utwór ten jest i powieścią, i średniowiecznym moralitetem, ognie piekielne buchają co chwila z gruntu wstrząsanego podziemnym drżeniem, szybują w powietrzu demony i odprawiają całe przedstawienia w snach. Czesław Miłosz" (Empik.com)

Aż wstyd przyznać, ale nigdy wcześniej nie czytałam, ani nie oglądałam Panny Nikt. To nie jest książka dla młodzieży (a w takim dziale była umieszczona w bibliotece). Książka jest bardzo mocna, jak dla mnie momentami aż za bardzo. Temat jest bardzo aktualny, w dzisiejszym świecie kultu młodości, pieniądza, kariery, a z drugiej strony biedy i poniżenia człowieka. I pomyśleć, że książka została napisana 17 lat temu, a przecież wydaje się tak bardzo współczesna.

Dla mnie: 9/10

panna nikt

18:42, anjaak_net , T
Link Komentarze (1) »
czwartek, 05 maja 2011
Cierpkość wiśni

Izabela Sowa

Prószyński i S-ka

216 stron

Opis: "Druga po rewelacyjnym "Smaku świeżych malin" powieść z "owocowej trylogii". Przedstawia kolejny ważny etap gramolenia się z rodzinnego gniazda, czyli mówiąc językiem ludzi, pierwszy rok studiów. Bohaterowie mają już za sobą beztroskie próby trzepotania skrzydłami i przymierzają się do lotów na sąsiednie drzewa. Nie dla wszystkich są to loty udane. Jedni są wypychani z gniazda zbyt wcześnie. Inni ze zdziwieniem odkrywają, że samodzielne latanie wymaga tyle wysiłku, a gałęzie wcale nie są takie wygodne, jak się wydawało. Większość przekonuje się, że najprzyjemniej lata się w grupie. I o tym właśnie opowiada "Cierpkość..."." (Empik.com)

Przeczytałam, bo wpadłam na nią w bibiotece, a byłam świeżo po lekturze "Herbatników". Ta cześć jest zdecydowanie lepsza, chociaż bardzo przewidywalna. No ale miło się czyta.

Dla mnie: 8/10

cierpkość wiśni

18:42, anjaak_net , S
Link Komentarze (1) »
sobota, 30 kwietnia 2011
Kogo kocham kogo lubię

Robert Ostaszewski, Marta Mizuro

Wydawnictwo W.A.B - 2010

Mroczna Seria

Opis: "Mamy wspólne dzieło Marty Mizuro i Roberta Ostaszewskiego, krytyków literackich, którym tajniki powieści kryminalnych nie są obce. Nic zatem dziwnego, że Mizuro  z rozbrajającą szczerością wyznała: od początku wiedziałam, kto zabił, a Ostaszewski puścił do czytelnika oko z kart powieści jako Robert Ostaszewski - funkcjonariusz obyczajówki. A wszystko to zostało oryginalnie podlane lokalnym, smakowitym krakowskim sosem.
Byli już w powieściach kryminalnych policjanci różni. Jednak taki okaz trafia się po raz pierwszy. Nadkomisarz Jan Gajewski - mistrz kuchni i dobrego smaku - bacznie śledzi nowinki ze świata mody, co oczywiście nie znaczy, że stać go na zmyślne cudeńka haute couture. Dwumetrowy, dobrze zbudowany, potulnie znosi zarządzenia swej filigranowej żony i coraz mniej panuje nad swoimi pociechami. Przede wszystkim jednak jest świetnym gliną, któremu przyszło - ach, za jakie grzechy - pracować w zespole z rozśpiewanym i niestroniącym od alkoholu podkomisarzem Sroką oraz przystojną Beatką... I jakby tego było mało, ktoś zabija samotnego informatyka, wredną polonistkę dusi jej warkoczem i śmiertelnie poi drobnego pijaczka. Przy każdej z ofiar zabójca zostawia nietypową wizytówkę: pachnącą chusteczkę ze starannie wyhaftowanym napisem. Kto jeszcze zginie w Krakowie? Wiele wskazuje, że to wcale nie koniec...
Kogo kocham, kogo lubię to kryminał językowo soczysty, zaludniony nietuzinkowymi postaciami, przesycony wszelkimi odmianami komizmu, a co bardziej dociekliwego czytelnika prowokujący intertekstualnymi tropami." (Empik.com)

Świetnia napisana książka, podobały mi się odniesienia do wpółczesnej kultury i języka. Rozczarował mnie jedynie wynik śledztwa - spodziewałam się jakiegoś zwrotu akcji.

Dla mnie: 9/10

Kogo kocham kogo lubię

22:31, anjaak_net , O
Link Dodaj komentarz »
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Aktualnie czytam:
Przeczytane
W sieci:
Zaułek książkowy:
Książki i Komiksy
program do Allegro eBay