Kategorie: Wszystkie | ...Stosiki | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | Ć
RSS
czwartek, 04 sierpnia 2011
Inny punkt widzenia Tom II

Polaków obraz świata

Grzegorz Miecugow

Helion 2007

357 stron

Opis: "Oto ciąg dalszy bestsellerowej książki Grzegorza Miecugowa, będącej zapisem dyskusji prowadzonych przez niego w programie "Inny punkt widzenia". Niniejsza pozycja zawiera kolejne rozmowy z niebanalnymi postaciami polskiego życia publicznego - błyskotliwe, nierzadko prowokacyjne, nieodmiennie fascynujące. Różnorodność ich doświadczeń, poglądów, postaw życiowych jest tak duża, że każdy z nas na pewno znajdzie tu coś dla siebie - coś, co go zainspiruje, zastanowi, zadziwi.

Grzegorz Miecugow nie zerka na zegarek, nie popędza swoich gości, nie próbuje cenzurować czy ukierunkowywać ich wypowiedzi. Okazuje im natomiast autentyczne zainteresowanie, uzyskując w zamian nieskrępowane, szczere opinie. Zasadnicze kwestie nie umykają jednak jego uwadze - często wraca do zaznaczonych wcześniej wątków, które wydają mu się szczególnie interesujące. Najważniejszy jest tutaj swobodny tok wypowiedzi, pozostawiający przestrzeń do refleksji, czas na zastanowienie się, na konfrontację naszych własnych poglądów z poglądami ludzi takich, jak:

  • Janusz Gajos,
  • Wiktor Osiatyński,
  • Andrzej Mleczko,
  • Jan Jakub Kolski,
  • Leszek Balcerowicz,
  • Muniek Staszczyk,
  • Jerzy Stuhr.

 Książka prezentuje opinie ludzi pochodzących z różnych środowisk, funkcjonujących na wielu poziomach zawodowych i społecznych. Wszystkich ich łączy to, że działają w sferze publicznej i chcą podzielić się swymi przemyśleniami na temat spraw ważnych, znaczących, a dotyczących naszej tożsamości, kultury, zmieniającego się świata." (Empik.com)

Bardzo ciekawa książka - szczególnie utkwił mi w pamięci wywiad z Krzysztofem Kolbergerem i Borysem Szycem.

Dla mnie: 8/10

inny punkt widzenia

14:26, anjaak_net , M
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 31 lipca 2011
O co pytają dzieci? O miłości i wychowaniu

Wojciech Eichelberger

ISKRY - Warszawa 1999

116 stron

Opis: "Co powiedzieć dziecku, gdy mówi, że nikt go nie lubi? Czy dobrze robimy, krzycząc na nie? Jak nie wpaść w pułapkę nadopiekuńczości? Jak postępować, gdy nasz partner jest alkoholikiem? Na te i wiele innych pytań odpowiada Wojciech Eichelberger w książce O co pytają dzieci? Jest ona owocem rozmów przeprowadzonych ze znanym psychologiem przez Ewę Szperlich. Książka nic nie straciła ze swej aktualności, choć od jej pierwszego wydania upłynie niebawem 10 lat. Stanowi zatem aktualny i potrzebny poradnik dla wszystkich rodziców i opiekunów. " (Empik.com)

Bardzo przydatna i mądra książka. "W relacjach z dziećmi obowiązuje niepodważalna zasada walizki: co włożysz, to wyjmiesz" (s.55) Zatem dbajmy o dzieci, spędzajmy z nimi dużo czasu, bez podbierania się telewizją. Uzgadniajmy wspólne zajęcia, przyjmujmy także warunki dziecka. Pokazujmy dziecku świat. Wspierajmy dziecko i nie bagatelizujmy jego problemów. To jest nasza rola - rola rodzica i opiekuna.

Dla mnie: 10/10

o co pytają dzieci

21:08, anjaak_net , E
Link Dodaj komentarz »
sobota, 30 lipca 2011
Dzieciństwo w pasiakach

Bogdan Bratnikowski

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau - Oświęcim 2010

165 stron

Opis: "Nowe, poszerzone wydanie zbioru opowiadań Bogdana Bartnikowskiego. Autor, który sam jako dziecko przeszedł przez obozy w Auschwitz i Sachsenhausen, opisuje tragedię obozowego życia oczami dziecka. Strach, poniżenie, sponiewieranie - to codzienność, której doświadczają mali bohaterowie książki. " (ODK.pl)

Lektura szczególna, bo związana z naszą ubiegłotygodniową wizytą w obozie w Oświęciumiu.

dzienciństo w pasiakach

czwartek, 28 lipca 2011
Stosik26

stosik26

czyli:

O co pytają dzieci? O miłości i wychowaniu - Wojciech Eichelberger

Przebudzenie - Anthony de Mello

Inny punkt widzenia Tom II - Grzegorz Miecugow

Amerykańskie smutki - Siri Hustvedt

Miłość na marginesie - Yoko Ogawa

Wbrew naturze

Ukrwienia - Janusz Leon Wiśniewski

Rysio Snajper - Kurt Vonnegut

środa, 27 lipca 2011
Jak wyprostować koło?

Joanna Szczepkowska

Wydawnictwo Literackie - 2006

204 strony

Opis: "Joanna Szczepkowska proponuje nam tym razem rzecz wydawałoby się nieosiągalną - jak wyprostować koło.

"Póki mogę będę opisywała nogę pająka, chusteczkę do nosa, paznokieć i szum kanalizacji. Będę pisała o drzazdze w nodze, o pękniętym schodku, o spinaczu i o łyżeczce do herbaty" - zapowiada pani Joanna.

Te krótkie, błyskotliwe formy, powstają dzięki szczególnej uwadze, z jaką autorka patrzy na świat i ludzi, połączonej z ciepłem, dobrocią, tolerancją i niezwykłą wrażliwością. Jeśli dodać do tego jeszcze niezaprzeczalny talent literacki - otrzymujemy zawarty w miniaturowych opowiadaniach obraz świata, jaki nieraz umyka nam, kiedy biegniemy przed siebie nie mając czasu się zatrzymać.

Szczepkowska utrwala ten zapis chwili i zdaje się mówić: patrzcie, ile rzeczy przegapiliście! " (Empik.com)

Dla mnie: 7/10

jak wyprostować koło

16:54, anjaak_net , S
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 26 lipca 2011
Ostatnia Noc w Chateau Marmont

Lauren Weisberger

Wydawnictwo Albatros - 2011

480 stron

Opis: "Trzydziestoletnia Brooke Alter, dietetyczka, pracuje na dwa etaty, aby utrzymać siebie i swojego męża Juliana, muzyka, który jak dotąd nie zrobił kariery. Są małżeństwem od pięciu lat, Brooke pragnie otworzyć własną praktykę i urodzić dziecko. Tymczasem Julian podpisuje wreszcie umowę na swoją pierwszą płytę, wydaje ją i z dnia na dzień staje się sławny. Ta sława oszałamia ich obojga, jednak ma wysoką cenę: brak prywatności, zainteresowanie prasy plotkarskiej, stała obecność paparazzich, złośliwe, a często kłamliwe artykuły na łamach tabloidów. Julian stale wyjeżdża, koncertuje, występuje w mediach, zdobywa rzesze fanów i fanek. Brooke stara się mu towarzyszyć w podróżach, ale cierpi na tym jej praca. Powoli traci kontakt z Julianem. Czy ich małżeństwo przetrwa próbę? Czy odnajdzie się w nowej rzeczywistości?" (Empik.com)

Łatwa, lekka i przyjemna.

Dla mnie: 5/10

Ostatnia noc

18:28, anjaak_net , W
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 lipca 2011
Sztuka prostoty

Dominique Loreau

Wydawnictwo Czarna Owca - Warszawa 2011

255 stron

Opis: "Prowadząc skromniejsze życie wzbogacasz swoją egzystencję. Współczesne społeczeństwo konsumpcyjne twierdzi coś innego? Nie wierz. Mieszkająca od wielu lat w Japonii Dominique Loreau przyjęła styl życia swojej przybranej ojczyzny. Jest on oparty na zasadzie "mniej znaczy więcej", stosowanej we wszystkich dziedzinach - od spraw materialnych po życie duchowe. " (Merlin.pl)

Cytaty można znaleźć tutaj

Nie będę oryginalna - ta książka zmienia życie. Moje zmienia - zaczynam koncentrować się na ludziach, a nie na rzeczach - bo te są bardzo ulotne. Niby same oczywistości, a jednak zapadają w pamięci. Polecam szczególnie zakupoholikom, pracoholikom, bałaganiarzom, osobom, które zbierają rzeczy na "przydasię".

Dla mnie: 10/10

sztuka prostoty

22:55, anjaak_net , L
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 lipca 2011
Biały tygrys

Aravind Adiga

Wyd. Prószyński i S-ka -2009

Opis: "Amoralna, prowokacyjna i na wskroś współczesna książka Aravinda Adigi zdobyła prestiżową Nagrodę Bookera 2008 dla najlepszej powieści anglojęzycznej i została okrzyknięta światową sensacją wydawniczą!

Żadnej bajkowej egzotyki rodem z Bollywood, żadnego pachnącego szafranu, ani powiewnego sari, żadnych złudzeń. Biały Tygrys - kipiąca gniewem i zuchwale prześmiewcza powieść Aravinda Adigi pokazuje szokujący i ekscytujący zarazem obraz współczesnych Indii i indyjskich konfliktów społecznych.

Balram Halwai - tytułowy Biały Tygrys - to człowiek niezwykle skomplikowany. Służący. Filozof. Przedsiębiorca. Morderca. W listach do premiera Chin, który ma odwiedzić Indie, udziela mu gratis kilku lekcji na temat prawdziwego oblicza indyjskiej przedsiębiorczości i przedstawia historię swojego życia. Przez siedem nocy, w świetle groteskowego żyrandola, Balram snuje przejmującą opowieść o tym, jak udało mu się odmienić los, choć jego przeznaczeniem było robić cukierki, i jak z uczciwego i pracowitego chłopca, urodzonego w ciemnym sercu Indii, stał się pełnym determinacji zabójcą.

Nie mając nic prócz własnej inteligencji i silnego instynktu przetrwania, Balram zostaje kierowcą (i służącym) bogatego właściciela ziemskiego, który zabiera go ze sobą do Delhi. Wielkie miasto, jego przepych i możliwości, są dla chłopaka objawieniem, ale dla ludzi takich jak on, na samym dole społecznej drabiny, świat olśniewających nowych Indii nigdy nie będzie dostępny. Jest tylko jeden sposób, by Balram mógł stać się jego częścią - musi zamordować swego pana. Oczami Balrama oglądamy Indie, jakich nigdy dotąd nie widzieliśmy: z karaluchami i centrami handlowymi, z prostytutkami i skorumpowanymi politykami, z ubogimi wioskami nad Gangesem, w których panuje bezprawie, i napędzającymi Amerykę ośrodkami techniki i outsourcingu w Bangalurze. Opowiadając historię swojego życia, Balram przekonuje, że religia nie stwarza moralności, a pieniądze nie rozwiązują wszystkich problemów - można mieć z życia, co się chce, jeśli tylko podsłucha się właściwą rozmowę, a w skorumpowanym świecie wciąż zdarza się przyzwoitość."

Świetnie napisana, wchłonęła mnie całkowicie.

Dla mnie: 10/10

Biały tygrys

12:08, anjaak_net , A
Link Komentarze (4) »
wtorek, 12 lipca 2011
Stacja Cold Flat Junction

Martha Grimes

W.A.B

Mroczna Seria

Opis: "Czy pamiętacie Emmę Graham, dwunastoletnią bohaterkę powieści Hotel Paradise? Nietuzinkową, nad wiek inteligentną, niezależną osóbkę, która zawsze znajdzie dla swej wyobraźni jakieś nowe, interesujące zajęcie? Ciekawość Emmy, rozbudzona dawną, tajemniczą śmiercią małej dziewczynki, tym razem skupia się na całkiem na , znalezionym w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku. Śledztwo, które Emma prowadzi z pomocą barwnej galerii miejscowych dziwaków, słodko-gorzkie dylematy okresu dojrzewania, świat małomiasteczkowych postaci, pełnokrwistych i wyposażonych we własny język - to elementy składające się na całość nostalgiczną, lecz jednocześnie tchnącą wdziękiem, świeżością obserwacji i najczystszym poczuciem humoru. Stacja Cold Flat Junction to lekturadla wszystkich, którzy są ciekawi, co leży za linią drzew na horyzoncie, gdzie - jak powiada autorka - "zaczynają się i kończą wszelkie tajemnice"." (Empik.com)

Dla mnie: 8/10

stacja

12:14, anjaak_net , G
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 czerwca 2011
Ręczna robota

Ryszard Ćwirlej

Wydawnictwo W.A.B - 2010

Mroczna Seria

400 stron

Opis: "Taka była Polska Ludowa! W pełnej absurdów rzeczywistości, gdy picie alkoholu było niemal obowiązkowe, a posiadanie samochodu czy dobrej pralki świadczyło o luksusie, wzajemne zależności w zdobywaniu deficytowych towarów stanowiły spoiwo społeczeństwa. Kiedy więc 8 marca 1986 roku w pociągu relacji Berlin–Poznań znaleziono ciało przemytnika, skomplikowana społeczna struktura została poważnie naruszona. Brutalne morderstwo miało być dla kogoś ostrzeżeniem. Tylko dla kogo?  Odpowiedź na to pytanie nie będzie łatwa. Chociaż chorąży Teofil Olkiewicz jeszcze tego samego dnia dostarczy na komisariat podejrzanego, wszyscy wiedzą, że są to tylko „działania osłonowe”, mające zaspokoić apetyt zwierzchnictwa na natychmiastowe wyniki. Fakt, że zatrzymany nie ma nic wspólnego z morderstwem, jest zupełnie nieistotny – najważniejsze by zyskać czas i spokojnie prowadzić dalsze dochodzenie. Obok działań milicji swoje własne „śledztwo” prowadzi też Gruby Rychu, szef poznańskich cinkciarzy. Kto pierwszy odkryje prawdę? Ręczna robota Ćwirleja to barwna, a jednocześnie realistyczna historia kryminalna. Pokazuje świat PRL-u, który z dzisiejszej perspektywy wydaje się fantazją szaleńca. Fantazją, która mimo szarej, smętnej atmosfery bezradności zaskakuje humorem i obrazem jakby cieplejszych niż dziś więzi między ludźmi." (Empik.com)

Świetna książka - czasy PRL, Poznań lat 80, no i gwara poznańska - dobrze, że w książce jest słowniczek :). Mimo, że mieszkam tu tyle lat, wiele słów było dla mnie niezrozumiałych. Przy okazji dowiedziałam, że w Polskim Radio było nawet słuchowisko, a udział wzięła plejada polskich gwiazd - tutaj link

I ksiązka ma nawet swój profil na Facebooku - link tutaj

Już szukam kolejnych pozycji tego autora.

Dla mnie: 10/10

Ręczna robota

18:58, anjaak_net , Ć
Link Komentarze (2) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Aktualnie czytam:
Przeczytane
W sieci:
Zaułek książkowy:
Książki i Komiksy
program do Allegro eBay