Kategorie: Wszystkie | ...Stosiki | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | Ć
RSS
poniedziałek, 12 września 2011
Ślepa wierzba i śpiąca kobieta

Haruki Murakami

Wydawnictwo Muza S.A. - Warszawa 2008

522 stron

Opis: "Znajdziemy tu uczłowieczone wrony, drańskie małpy, lodowego luda i sny, które kształtują nas samych i otaczające nas przedmioty według naszych życzeń. Czy to przypadkowe spotkanie we Włoszech, romantyczny wypad do Grecji, wakacje na Hawajach, czy też zwykła bezbarwna codzienność, wszędzie tam bohaterowie Murakamiego przeżywają swe miłości, rozczarowania i niedosyt w kontaktach z tymi, na których najbardziej im zależy." (Merlin.pl)

Dla mnie: 9/10

Ślepa wierzba

10:58, anjaak_net , M
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 września 2011
Japonia

zmienna czy niezmienna?

Joanna Tubielewicz

Wydawnictwo TRIO - Warszawa 1998

367 stron

Opis: "Celem tej książki jest pokazanie Japonii - takiej, jaka jawila się autorce podczas wielokrotnych pobytów w przestrzeni ponad ćwierci wieku. Pytanie "zmienna czy niezmienna?" - narzucało się i wprawiało w zmieszanie. Z jednej strony bowiem dynamizm zachodzących zmian niekiedy wręcz wywoływał osłupienie, z drugiej zaś - ileż to razy autorka była zdumiona trwałością form i obyczajów znanych z zamierzchłej histori... Motyw zmian zaznacza się wyraźnie w każdym rozdziale, jest po prostu nie do uniknięcia, kiedy opisuje się jakikolwiek fragment japońskiego życia. Osądzanie, czy zmiany są na lepsze, czy na gorsze, autorka pozostawila czytelnikowi." (Merlin.pl)

Bardzo ciekawa książka-o kulturze, obyczajach, ale przede wszystkim o ludziach i zmianach w nich zachodzących.

Dla mnie: 8/10

Japonia

10:36, anjaak_net , T
Link Komentarze (1) »
wtorek, 23 sierpnia 2011
Zwierz w łóżku

Dorota Sumińska

Wydawnictwo Literackie - 2009

250 stron

Opis: "Czytelnicy, telewidzowie i radiosłuchacze, wiedza jak o zwierzętach potrafi opowiadać Dorota Sumińska. Tym razem w swojej nowej książce autorka pokaże nam lustro, a czasem wręcz krzywe zwierciadło, w którym zobaczymy jak niewiele różnimy się od swoich braci mniejszych. Zwierz w łóżku to pełna humoru książka skąd możemy czerpać niecodzienna wiedzę. Na przykład: czego możemy się dowiedzieć o sobie, podpatrując zaloty koguta, słonia czy pawia, albo jak bardzo kobieta i mężczyzna są podobni w swoich zwyczajach godowych do zwierząt? Dorota Sumińska, "bawiąc, uczy" i pomaga zrozumieć samych siebie oraz otaczający nas świat przyrody. Anegdoty, opis zwyczajów dobrze znanych, ale i egzotycznych zwierząt oraz obserwacje ludzi tworzą uniwersalną opowieść o odwiecznych tabu w relacjach damsko-męskich." (Merlin.pl)

Bardzo lubię słuchać i czytać Panią Sumińską, chociaż nie do końca podzielam jej zachwyt wszystkimi zwierzętami np. gołębiami. Ale świetnie się czyta, tym bardziej, że książka zawiera bardzo dużo ciekawych anegdot i opowiadań.

Dla mnie: 9/10

zwierz w łóźku

21:57, anjaak_net , S
Link Komentarze (1) »
sobota, 20 sierpnia 2011
Amerykańskie smutki

Siri Hustvedt

Rebis - Salamandra - Poznań 2011

348 stron

Opis: "Psychiatra Erik Davidsen i jego siostra Inga znajdują w papierach zmarłego ojca intrygującą notatkę nieznanej kobiety; zapewne ojciec miał coś wspólnego z tajemniczym zgonem.

Podążają  tropem tej  zagadkowej notatki z Nowego Jorku do Minnesoty i z powrotem. Pogrążeni w żałobie, muszą stawić czoło innym jeszcze wyzwaniom. Wyobraźnię Erika groźnie zawłaszczają zarówno nowe lokatorki jego domu, jak i bezbronni emocjonalnie pacjenci. Inga zaś musi się zmierzyć z dziennikarską hieną, wietrzącą wokół jej zmarłego męża - powieściopisarza. Wyjaśnianie kolejnych tajemnic uświadamia Erikowi, jak ubogie dzieciństwo, Wielki Kryzys oraz wojna ukształtowały więź ojca dziećmi. Z kolei Inga musi spojrzeć innej prawdzie w oczy: jej córka nie jest jedynym dzieckiem nieżyjącego męża.

W tej powieści o rodzicach i dzieciach, pamięci i chorobie, o skrywanych smutkach, o upiorach nawiedzających imigrantów, Siri Hustvedt przedkłada niezwykłą i zagadkową mozaikę motywów, odzwierciedlając w ten sposób fragmentaryczność naszej tożsamości" (Empik.com)

Trochę pokręcona książka. Zapowiadała się ciekawie, a potem było już tak sobie. Moja ocena 6/10.

Amerykańskie smutki

18:28, anjaak_net , H
Link Dodaj komentarz »
sobota, 13 sierpnia 2011
Supermama najlepsza we wszystkim

Alison Maloney

Świat Książki - Warszawa 2008

160 stron

Opis: "Obecna przy dziecku w trudnych chwilach, poratuje w każdej sytuacji i nigdy nie traci głowy... Ale nawet supermamie od czasu do czasu przydadzą się dobre rady i... chwile wytchnienia.
Ten poradnik podpowie Ci, jak zorganizować dzieciom fantastyczną zabawę czy wydać przyjęcie dla maluchów. Nakłonisz dzieci do rannego wstawania, robienia porządku, pomocy w kuchni. Przeczytasz o wspaniałych matkach i dowiesz się, jakich błędów unikać. Macierzyństwo ma wiele stron, tych dobrych i tych złych. Z tą książką doświadczysz przede wszystkim tych pierwszych! " (Świat Książki)

Spodziewałam się czegoś więcej. Dobrze, że poradnik jest krótki bo wynudziłabym się bardzo. Plus za ciekawą okładkę.

Dla mnie: 2/10

supermama

21:18, anjaak_net , M
Link Dodaj komentarz »
piątek, 12 sierpnia 2011
Rysio Snajper

Kurt Vonnegut

Wyd. Albatros - 2011

303 strony

Opis: "Rudy Waltz, zwany Rysiem snajperem od czasu, kiedy w młodości przypadkowo pociągnął za spust karabinu i zastrzelił ciężarną matkę dwojga dzieci, snuje opowieść o życiu swoim i swojej rodziny. Życiu składającym się z jednego pasma przypadków i nieszczęść; życiu, w którym nie ma miejsca na pytanie "dlaczego?", w którym przeznaczenie rządzi nami wszystkimi-i zawsze wymierzone jest przeciwko nam. Podany w typowo Vonnegutowskim sosie z czarnego humoru i frywolności, okraszany charakterystycznymi dla autora okropnościami. "Rysio Snajper", opowieść o zbrodni i karze, wstrząsająca i wzruszająca zarazem, należy do najwybitniejszych książek autora, którego "New York Times" określił mianem "śmiejącego się proroka zagłady"." (Merlin.pl)

Moja pierwsza książka tego autora - dla mnie super, niesamowity humor, świetny styl. Bardzo dobrze się czyta.

Dla mnie: 10/10

Rysio Snajper

13:33, anjaak_net , V
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 11 sierpnia 2011
Stosik27

stosik27

czyli:

Śniadanie mistrzów czyli Żegnaj, czarny poniedziałku! - Kurt Vonnegut

Tabakiera z Bagombo - Kurt Vonnegut

Jadąc do Babadag - Andrzej Stasiuk

Wspomnienia o Januszu Korczaku

Co wolno dziecku. Rozsądne ustalanie granic - Martin Herbert

Supermama najlepsza we wszystkim - Alison Maloney

Zwierz w łóżku - Dorota Sumińska

Japonia zmienna czy niezmienna? - Jolanta Tubielewicz

22:22, anjaak_net , ...Stosiki
Link Komentarze (1) »
Ukrwienia

Janusz L.Wiśniewski

WL - Kraków 2011

85 stron

Opis: "Anna kocha męża, ale czułość otrzymuje od Andrzeja. Konstanty, Julia i Sarah żyją w trójkącie i nie są o siebie zazdrośni. Janusz Leon Wiśniewski w swej najnowszej książce raz jeszcze przybliża nam prawdziwe historie zwykłych-niezwykłych ludzi. Ludzi, których zawsze łączy pragnienie miłości i bliskości innych. Każdy z nas odnajdzie siebie w tej książce." (Empik.com)

Dla mnie: 9/10

Ukrwienia

21:53, anjaak_net , W
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 sierpnia 2011
Miłość na marginesie

Yoko Ogawa

WAB - Warszawa 2011

Seria z Miotłą

204 strony

Opis: "Ma 24 lata. Pewnego dnia zostawił ją mąż. Dzień później zaczęła się choroba. Głuchota czuciowo-nerwowa. Uszy źle oceniały głośność dźwięków. Każdy szmer był niczym grom podczas burzy. Nieustannie słyszała grę na flecie albo na skrzypcach. Mimo leczenia dolegliwości nawracały.
Podczas wywiadu dla redakcji czasopisma medycznego poznała Y – stenografa. Zwróciła uwagę na jego palce. Zafascynowały ją. Pracowały niczym najsprawniejszy mechanizm.
Zaczęli się spotykać. Zanurzyli się w jej przeszłość, by odnaleźć źródło choroby. Stenografia stała się zapisem straty, terapią pamięci. A na marginesie zanotowanych kartek narodziło się uczucie. Otulone w szept, rozpisane między dźwiękami.
Czy razem uda im się przebrnąć przez labirynt wspomnień? Czy Y wystarczy kartek na zapisanie jej historii? Czy pamięć jej nie oszuka – jak uszy?
Ogawa pisze niezwykle elegancko i subtelnie. W przenikliwy i niepokojący sposób analizuje działanie ludzkiej psychiki." (Empik.com)

Po przeczytaniu książki "Sztuka prostoty", jestem cały sercem za Japonią, jej kulturą i filozofią. Chłonę takie książki, chociaż ten świat jest dla mnie wielką tajemnicą. Do tego moja ukochana seria z miotłą, więc jak najbardziej polecam.

Dla mnie: 9/10

miłość na marginesie

13:18, anjaak_net , O
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 09 sierpnia 2011
Wbrew naturze

Opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo Amea - 2010

Opis: "Starość. Czym właściwie jest i jak ją zdefiniować? Zazwyczaj postrzegamy ją mało pozytywnie, jako okres schyłku życia, gdzie czekamy na nieunikniony koniec lub też nieco mniej dramatycznie. „Wbrew naturze” to zbiór opowiadań, które poruszają tematykę starości i robią to w niekonwencjonalny sposób.Książka porusza tematykę starości, ale wiele w niej świeżego spojrzenia na ten okres życia. Odrzucając uprzedzenia oraz kulturowe lub społeczne ograniczenia odkryjemy nowe znaczenie tego terminu. Podoba mi się, że książka porusza niełatwy temat. Zazwyczaj w wielu lekturach ten motyw jest zepchnięty na margines, tylko zarysowany lub pojawiający się epizodycznie. Mało kto chce pisać o starości a tu wprost przeciwnie i do tego w tak ciekawy sposób.Jaka naprawdę jest starość i dlaczego niektórzy chcą ją wsadzić w sztywne ramy słów „brzydka”, „nudna”,„smutna”,„szara”,„samotna”? A może warto spróbować pomyśleć o niej w innych kategoriach? Spróbujcie czytając zbiór opowiadań „Wbrew naturze”." (Empik.com)

Niektóre opowiadania mnie rozczarowały. Ogólnie książka bardzo przeciętna.

Dla mnie: 4/10

wbrew naturze

13:28, anjaak_net
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Aktualnie czytam:
Przeczytane
W sieci:
Zaułek książkowy:
Książki i Komiksy
program do Allegro eBay