Kategorie: Wszystkie | ...Stosiki | A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z | Ć
RSS
sobota, 17 grudnia 2011
Komu dziecko, komu?

Magdalena Samozwaniec

Wibet - 1991

210 stron

Dla mnie: 7/10

komu dziecko komu

15:40, anjaak_net , S
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 grudnia 2011
Pejzaż w kolorze sepii

Kazuo Ishiguro

Albatros - 2009

246 stron

Opis: "Mieszkającą w Anglii japońską wdowę Etsuko nieustannie prześladuje wspomnienie samobójstwa córki. Dzień po dniu wraca do przeszłych wydarzeń, szczególnie zaś do upalnego lata w Nagasaki. Tuż po zakończeniu II wojny światowej ona i jej przyjaciele próbowali tam odbudować zrujnowane życie, poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Gdy Etsuko przypomina sobie dziwną przyjaźń z Sachiko, zamożną kobietą, która utraciła cały majątek, reminiscencje przybierają dziwne i niepokojące kształty. Przeszłość zlewa się z teraźniejszością, zacierają się granice między jawą a snem. " (Merlin.pl)

Dla mnie: 7/10

pejzaż

07:45, anjaak_net , I
Link Komentarze (1) »
środa, 14 grudnia 2011
Nie ma takiego miasta

Tomasz Konatkowski

WAB - Warszawa 2010

Mroczna Seria

441 strony

Opis: "W samym sercu Wielkiej Brytanii zostaje brutalnie zamordowany młody mężczyzna. Podejrzenia padają na grasujące ostatnio w tym kraju gangi rozwydrzonych, pijanych nastolatków. Wkrótce wychodzi na jaw, że denat był Polakiem. Do akcji wkracza komisarz Adam Nowak, przebywający służbowo w Londynie. Ślady zbrodni raz wiodą ku grupie przestępców przemycających narkotyki, innym razem do pewnego starszego Anglika. Mimo wsparcia inspektora Huddlestone'a śledztwo stoi w miejscu. Tymczasem w Polsce, w małym spokojnym barze, niczym niewyróżniający się obywatel Zjednoczonego Królestwa pada ofiarą niezidentyfikowanych morderców. Czy obu zamordowanych za życia mogło coś łączyć? Dlaczego komuś zależało na ich śmierci? Przeszłość nie śpi? Czy Nowak zdoła dopaść tych, o których istnieniu prawie udało mu się zapomnieć? Dwa morderstwa, dwie pozornie odrębne historie kryminalne, odmienne miejskie mitologie, a w efekcie jeden pasjonujący kryminał." (Merlin.pl)

Dla mnie: 9/10

Nie ma takiego miasta

21:21, anjaak_net , K
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 27 listopada 2011
Miłość Reaktywacja

Hanna Samson

Wydawnictwo Jacek Santorski & Co 2004

237 stron

Opis: "To piękna i mądra książka o trudnej i kruchej miłości do matki, o przemijaniu i dojrzewaniu, a także o tym, jak rodzina determinuje los poszczególnych jej członków. Człowiek jak kamyk zanurza się w niej coraz głębiej, kręgi rozchodzą się po tafli wody, ale po chwili odbijają się od brzegów, żeby powrócić. Nawet jeśli jest w tym procesie wiele cierpienia, jest też zazwyczaj i miłość. Trzeba tylko nauczyć się ją rozpoznać we właściwym momencie, a jeśli będzie już za późno, znaleźć chociaż pociechę w pamięci." (Czarna Owca)

Dla mnie: 10/10

Miłość reaktywacja

19:20, anjaak_net , S
Link Komentarze (1) »
sobota, 19 listopada 2011
Ostatni mieszkaniec

Aravind Adiga

Prószyński i S-ka - Warszawa 2011

485 stron

Opis: "Jeśli zapytacie kogoś o osiedle Vishram, powie bez namysłu, że jest świetne - absolutnie, niepodważalnie świetne. To ważne, bo okolica - czubek Santa Cruz zwany Vakola - jest całkiem nieświetna. Na mapie Bombaju Vakola wygląda jak skupisko kropek przyczepionych niczym polip do krajowego portu lotniczego; w terenie ów polip okazuje się otaczającymi osiedle slumsami.

Mimo slumsów w pobliżu i hałasu nisko przelatujących samolotów, składające się z jednego domu osiedle Vishram A od pół wieku uchodzi za miejsce, gdzie żyje się dobrze. Gdy więc pojawia się deweloper, zamierzający tu wybudować nowoczesne apartamentowce, i proponuje wykupienie mieszkań, by zburzyć budynek, zrazu nie wszyscy chcą z jego oferty skorzystać, choć jest hojna. Z czasem jednak pod naciskiem większości niechętni zmieniają zdanie i w końcu plany dewelopera krzyżuje tylko jeden mieszkaniec domu, emerytowany nauczyciel, dotychczas bardzo szanowany przez sąsiadów, którzy teraz stali się jego wrogami i dla zysku gotowi są na wiele." (Merlin.pl)

Dla mnie: 9/10

ostatni mieszkaniec

12:02, anjaak_net , A
Link Komentarze (1) »
piątek, 18 listopada 2011
Świat według Garpa

John Irving

Czytelnik - Warszawa 1997

468 stron

Opis: "Opisując z pozoru nieprawdopodobne perypetie swoich niezapomnianych bohaterów, John Irving piętrzy i ujmuje w karykaturalnym skrócie problemy, lęki i zagrożenia obecne we współczesnym świecie. Z wyrozumiałością, choć w krzywym zwierciadle, ukazuje nasze własne, przeważnie żałosne próby zapanowania nad żywiołem, który nas przerasta: życiem." (Merlin.pl)

Dla mnie: 10/10

22:37, anjaak_net , I
Link Komentarze (1) »
czwartek, 17 listopada 2011
www.małpa2.pl

Krystyna Janda

WAB - Warszawa 2005

393 strony

Opis

Dla mnie: 9/10

www.malpa2.pl

13:26, anjaak_net , J
Link Dodaj komentarz »
środa, 16 listopada 2011
www.małpa.pl

Krystyna Janda

WAB - Warszawa 2004

409 strony

Opis: "Ten dziennik jest właściwie dziwny. Piszę go już tak długo, że nie umiem myśleć o Was inaczej niż jak o bliskich, a jednocześnie nie mogę Wam powiedzieć wszystkiego. Wszystkiego? Co ja piszę!? Co najmniej 40 procent tego, co myślę i przeżywam, nie mogę ujawnić, bo byłoby nietaktowne, okropne. Jestem w moich zapiskach szczera i impulsywna, choć pilnie strzegę kilku granic, które sobie sama wyznaczyłam. - pisze Krystyna Janda, "artystka multimedialna", w pamiętniku prowadzonym od kilku lat na stronie www.krystynajanda.com. Wybór z jej zapisków, obejmujący okres od września 2000 do września 2003, raz jeszcze dowodzi ogromnej wrażliwości, ciekawości świata, zmysłu obserwacji, otwartości, a zarazem poczucia humoru i autoironii autorki. Anegdoty z polskiego świata filmowo-teatralnego przeplatają się tu ze sprawozdaniami z produkcji domowych przetworów, cytaty z filozofów z fragmentami horoskopów, ulubione wiersze z przepisami na śledzie w migdałach... www.małpa.pl to lektura pełna ciepła, a zarazem celnych obserwacji i intelektualnych niespodzianek, promieniująca zgodą na życie, we wszelkich jego przejawach. "(dziennik)

Dla mnie: 9/10

www.małpa.pl

17:04, anjaak_net , J
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 września 2011
Gra Anioła

Carlos Ruiz Zafon

Wydawnictwo Muza - Warszawa 2010

605 stron

Opis: ""W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych, młody pisarz, żyjący obsesyjną i niemożliwą miłością, otrzymuje od tajemniczego wydawcy ofertę napisania książki, jakiej jeszcze nie było, w zamian za fortunę i, być może coś więcej... Z niezwykłą precyzją powieściopisarską i w charakterystycznym dlań, oszałamiającym stylu, autor "Cienia wiatru" ponownie przenosi nas do Barcelony Cmentarzyska Zapomnianych Książek, by obdarować nas niezwykłą intrygą, romansem i tragedią poprzez labirynt tajemnic, gdzie czar książek, namiętności i przyjaźni splatają się w mistrzowskiej opowieści. (Merlin.pl)

Świetna książka, chociaż finał trochę mnie rozczarował.

Dla mnie: 7/10

gra anioła

10:20, anjaak_net , Z
Link Komentarze (1) »
sobota, 17 września 2011
Tabakiera z Bagombo

Kurt Vonnegut

Albatros - Warszawa 1999

367 stron

Opis: "Pełne życia, humoru i mądrości, pomysłowe, doskonale napisane i spuentowane nowele ujawniają biegłość pisarza w rysowaniu indywidualnej osobowości. Czytelnik znajdzie tu odzwierciedlenie doświadczeń autora z okresu II wojny światowej, a także wgląd w zachowania i obsesje Amerykanów w latach 50., szczególnie w fascynację możliwościami rozwoju nauki i techniki. " (Empik.com)

Dla mnie: 7/10

Tabakiera

16:17, anjaak_net , V
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
Aktualnie czytam:
Przeczytane
W sieci:
Zaułek książkowy:
Książki i Komiksy
program do Allegro eBay