Blog > Komentarze do wpisu
Batrycze i wergili

Yann Martel

Wydawnictwo Albastros - 2010

226 stron

Opis: "Najnowsza powieść znakomitego hiszpańskiego pisarza, autora niezapomnianego „Życia Pi”, książki uhonorowanej w 2002 roku Nagrodą Bookera. „Beatrice i Virgili” to fascynująca, miejscami prześmiewcza, opowieść o życiu, śmierci, sensie życia, sztuce oraz, co nie mniej istotne, parszywym losie nierozumianych przez tępych wydawców literatów. Tytuł książki nawiązuje do postaci pojawiającej się w kulturze pisanej kolejnych epok, między innymi u Dantego, Joyce’a czy Becketta. Henry napisał książkę. Prawdopodobnie rewelacyjną. Niestety – książka nie mówi wprost o tym, o czym mówi. Pojawiają się w niej zwierzęta, a nawet zoo. Redaktorzy są zachwyceni. Onieśmieleni. Nikt z nich jednak nie łapie, o czym właściwie pisał autor – i żadnemu z nich nie przychodzi do głowy, że odrzucając maszynopis, przekreślają znakomitą książkę o holocauście. Trudno. Henry ma serdecznie dość i postanawia przenieść się wraz z rodziną do WIELKIEGO MIASTA. Będzie pracował jako kelner, podawał gorącą czekoladę i wreszcie będzie szczęśliwy. I jest szczęśliwy, tyle tylko, że pewnego dnia otrzymuje dziwną przesyłkę z niedokończonym scenopisem sztuki… Autor tejże, człowiek bardzo tajemniczy, prosi Henry’ego o pomoc w dokończeniu opowiadającego o Beatrice, oślicy i Virgilu, małpie, dramatu. Zaintrygowany, Henry-Autor poznaje Henry’ego-Nie-do-Autora, a właściwie taksydermistę, a potem, wciągnięty do świata absurdu, metatekstu i oksymoronów (same trudne słowa), szuka w tym wszystkim choćby cienia sensu..." (Empik.com)

"Życie Pi" mnie zachwyciło, więc tutaj też spodziewałam się czegoś wielkiego. Rozczarowałam się. Trudno mi się czytało, nie jestem fanką wypchanych zwierząt. Niemniej jednak warto przeczytać, żeby mieć swój pogląd. Jak dla mnie wielkie rozczarowanie, choć sposób ujęcia holocaustu jest niekonwencjonalny.

Dla mnie: 4/10

beatrycze

środa, 23 marca 2011, anjaak_net

Polecane wpisy

  • W kanałach Lwowa

    Robert Marshall Świat książki - Warszawa 2011 2. 235

  • Potęga optymizmu

    Alan Loy McGinnis Wydawnictwo Exter - Warszawa 1993 170 stron Opis: " "Jeśli coś ma się nie udać, to bądź pewny, na pewno się nie uda" - powiadają pesymiści i..

  • Ślepa wierzba i śpiąca kobieta

    Haruki Murakami Wydawnictwo Muza S.A. - Warszawa 2008 522 stron Opis: "Znajdziemy tu uczłowieczone wrony, drańskie małpy, lodowego luda i sny, które kształtują

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Książki i Komiksy
program do Allegro eBay